– Na Festiwal Trzech Kultur przyjeżdżam do Włodawy od lat. Stąd pochodzę, ale obecnie mieszkam w Lublinie. To naprawdę niezwykła impreza, przesiąknięta atmosferą tego wielokulturowego miasteczka. Dołącza do mnie coraz większe grono znajomych. Jak ktoś raz pojawił się na festiwalu, to bierze też udział w kolejnych edycjach – usłyszeliśmy od pani Anny.
Festiwal to trzydniowa impreza przygotowywana przez Muzeum – Zespół Synagogalny w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe Włodawy". "Główny gospodarz i organizator festiwalu realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu i katolicyzmu – twórców dziejów Włodawy"– czytamy w opisie wydarzenia.
Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur rozpocznie się 23 września (piątek) i potrwa do niedzieli (25 września).
– W tym roku, ze względu na trwający remont wewnątrz Dużej Synagogi, wiele atrakcji będzie działo się na zewnątrz, "pod chmurką", na placu synagogalnym. Niektóre koncerty przenieśliśmy też do Włodawskiego Domu Kultury. Liczymy na dobrą pogodę, bo atmosfera na pewno będzie wspaniała – powiedziała nam dyrektor muzeum Anita Lewczuk vel Leoniuk.
Jak w latach ubiegłych, dzięki współpracy z parafią rzymsko-katolicką oraz parafią prawosławną, koncerty odbędą się również w cerkwi pw. Narodzenia NMP oraz w XVIII-wiecznym kościele św. Ludwika.
Co jest w programie?
Festiwalowy piątek rozpocznie się o godzinie 9.30 projekcją filmu "Szklane negatywy" (kino WDK). Potem na uczestników czeka mnóstwo warsztatów: historycznej rekonstrukcji kulinarnej, tańca żydowskiego, pieśni jidysz, warsztaty wycinanki żydowskiej i języka hebrajskiego. Na godzinę 12.30 (także w WDK) zaplanowano spektakl teatralny dla dzieci. Z kolei z myślą o młodzieży i dorosłych pojawi się wystawa w Małej Synagodze i kolejna na włodawskiej promenadzie. Nie może też zabraknąć koncertów, które rozpoczną się o godz. 18.30. Najpierw przed publicznością wystąpi Izabela Szafrańska z zespołem, po niej Kayah i Gang Tango, a na końcu zespół Klezmafour, który zaprosi włodawian i gości na potańcówkę. To wszystko na placu synagogalnym.
Festiwalowa sobota wystartuje spektaklem dla dzieci (godz. 10, kino WDK), dla których później zaplanowano też animacje w namiocie pod synagogą i warsztaty "Wstęp do ikony". W programie dnia są m.in. warsztaty śpiewu cerkiewnego i spektakle na placu synagogalnym pt. "Lwowskie piosenki Tońcia" oraz "Szeptanki", oparte na lokalnych legendach. Na liście jest dyktando pogranicza, spotkanie filmowe z reżyserem Krzysztofem Zanussim (WDK), wystawa fotografii w Czworoboku, kolacja degustacyjna według tradycyjnych receptur pociejowych oraz koncert muzyki cerkiewnej. Z kolei wieczorem, przed synagogami, wystąpią: Yaron Trio, zespół Plateau i Krzysztof Kiliański oraz Lubelska Federacja Bardów.
A co będzie się działo w niedzielę? Dużo! O godz. 9 odbędzie się nabożeństwo wraz z oprawą liturgiczną we włodawskiej cerkwi. Potem będą m.in. warsztaty muzyczne i festiwalowa katecheza muzyczna z chórem gospel, panel dyskusyjny dotyczący języków pogranicza, premiera piwa pociejowego, koncert organowy oraz Tryptyk Rzymski z udziałem chóru Vlodavensis w kościele św. Ludwika. Festiwal zakończy się koncertem finałowym zespołu Tołhaje (godz. 20:30, plac synagogalny).
Jarmark Festiwalowy i inne atrakcje
Na Festiwalu Trzech Kultur nie może zabraknąć jarmarku. – Na stoiskach pojawi się mnóstwo rękodzieła oraz regionalnych produktów spożywczych. Zapraszamy lokalnych artystów i producentów, by zgłaszali swój udział. Zgłoszenia przyjmujemy jeszcze tylko do 4 września – mówi dyrektor włodawskiego muzeum.
Przez wszystkie trzy festiwalowe dni będzie można podziwiać instalację świetlną na włodawskim deptaku i uliczne animacje. Będzie można zwiedzać kościół św. Ludwika i znajdujący się obok klasztor oo. Paulinów oraz spacerować po Włodawie z przewodnikiem. Na skwerze przy Czworoboku stanie krwiobus, w którym będzie można oddać krew.
Napisz komentarz
Komentarze