Jeśli lubisz pomagać innym i masz ukończone 18 lat (lub 16 za zgodą rodziców/opiekunów), a także masz dostęp do internetu i lubisz pracować na komputerze, to jesteś idealnym kandydatem na wolontariusza Szlachetnej Paczki. W powiecie włodawskim rozpoczął się nabór chętnych do działania na rzecz potrzebujących.
Czym zajmują się wolontariusze? Przede wszystkim spotykają się z rodzinami, które potrzebują pomocy. Po spotkaniu i wywiadzie tworzą opis rodziny, który następnie trafia do internetowej bazy. Bez niego darczyńcy nie poznaliby potrzebujących. To właśnie wolontariusze decydują o tym, czy dana rodzina zostanie włączona do programu.
Do zadań wolontariuszy należy również kontakt z darczyńcami. To oni opowiadają ofiarodawcom o rodzinach, ich sytuacji i potrzebach. Umawiają też termin, w którym spotkają się w magazynie, podczas grudniowego Weekendu Cudów, by odebrać paczkę, a następnie zawieźć ją do potrzebującej rodziny.
- Pojawiły się już pierwsze zgłoszenia, ale potrzeba jeszcze sporo osób, bo swoim działaniem będziemy obejmowali cały powiat. Był plan, aby utworzyć jeszcze jeden region w gminie Urszulin, ale do tej pory nie udało się znaleźć lidera. Na pewno potrzeba kilku pełnoletnich wolontariuszy jako opiekunów rodzin, ale mile widziani są również niepełnoletni wolontariusze wspierający, którzy będą pomagać naszym potrzebującym. Zaczynamy oczywiście już działać z kilkunastoma osobami z poprzedniej edycji. Do końca września przyjmujemy zgłoszenia, a na początku października przewidziane jest szkolenie dla wszystkich wolontariuszy. Poszukujemy także potrzebujących rodzin, więc takie osoby też już można zgłaszać - informuje Elżbieta Bartosiak, lider regionu włodawskiego Szlachetnej Paczki.
Tegoroczna edycja będzie szczególnie ciężka z powodu szalejącej inflacji. Organizatorzy jednak nie tracą nadziei i wierzą, że znajdą się osoby z otwartym sercem, które mogą się podzielić i chcą pomagać.
"Gdzieś w Polsce, może blisko Ciebie, mieszka ciężko chora 73-letnia pani Janina. Jest zupełnie sama, a na przeżycie dnia ma 2 zł. W innej części Polski pani Emilia ma 1 zł. Przez inflację z tygodnia na tydzień jest im jeszcze trudniej. Wśród nas żyją ludzie w skrajnej biedzie. Nie godzimy się na to. To do nich – dzięki działaniom wolontariuszy – z pomocą dociera Szlachetna Paczka. Wolontariusze poprzez działania w swojej okolicy realnie wpływają na życie najbardziej potrzebujących. Przywracają im godność i nadzieję" - piszą na stronie organizatorzy.
Czytaj także z powiatu włodawskiego:
- 120 lat OSP we Włodawie. Były medale i odznaczenia [ZDJĘCIA]
- Zbierają na grób nauczycielki. Byli uczniowie proszą o pomoc
- Kierowca zatrzymany przez ratowników. Podejrzewali, że "coś się z nim dzieje"...
- Pracownicy szpitala nadal bez podwyżek. Już tracą cierpliwość...
Napisz komentarz
Komentarze