Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone są już od 20 lat. Od kwietnia tego roku nową jednostka organizacyjną placówki został Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
- Warsztat terapii zajęciowej to placówka obejmująca rehabilitację społeczną i zawodową finansowaną ze środków PFRON i samorządu Chełm. Uczęszcza tu 60 uczestników. Są to osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, z zaburzeniami obejmującymi niesprawność umysłową, ruchową, psychiczną, sensoryczną i somatyczną - mówi Ewa Wójtowicz, kierownik warsztatu terapii zajęciowej, Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Placówka zapewnia swoim podopiecznym dowóz na zajęcia i do domów. Głównym jej celem jest przygotowanie osób niepełnosprawnych, które ukończyły 16 rok życia, do codziennego życia i podjęcia pracy. Uczestnik warsztatów musi posiadać orzeczenie ze wskazaniem do WTZ. Podczas zajęć podopieczni są pod opieką instruktorów terapii zajęciowej. Realizują oni programy, które opracowywane są indywidualnie dla każdego uczestnika. Programy są układane w taki sposób, aby rehabilitacja i terapia rozwijały zainteresowania i zdolności podopiecznych.
- Dla potrzeb osób niepełnosprawnych zostały utworzone pracownie: ceramiki i rękodzieła, artystyczna, ogrodnicza, stolarska, komputerowo-poligraficzna, muzykoterapii, kulinarna, krawiecka, edukacji technicznej oraz porządkowo-gospodarcza. Podczas terapii uczestnicy wykonują m.in. prace artystyczne, z których dochód przeznaczony jest na integracje podopiecznych. Wyroby prezentujemy głównie na kiermaszach okolicznościowych i w placówce WTZ - dodała Wójtowicz.
Uczestnicy biorą również udział w grupowych zajęciach z muzykoterapii czy aerobiku. Korzystają także z porad doradztwa zawodowego i uczestniczą w hipoterapii, rajdach rowerowych oraz zajęciach pływania. Do ich dyspozycji jest psycholog, pielęgniarki i rehabilitantka.
Podopieczni WTZ biorą również udział w wielu wycieczkach krajoznawczo-turystycznych i organizują integracyjne imprezy.
- Dla wielu uczestników przyjazd na warsztaty jest możliwością spotkania się z drugim człowiekiem. Tu zawierają się przyjaźnie, integrują się ze sobą, maja możliwość wyjścia w rożne miejsca użyteczności publicznej. Staramy się, aby nasi uczestnicy korzystali z życia kulturalnego naszego miasta - mówiła kierowniczka WTZ.
Placówka znajduje się przy ul. Lubelskiej 135 E w Chełmie. Chętne osoby niepełnosprawne z orzeczeniem ze wskazaniem do WTZ mogą w każdym momencie zapisać się na warsztaty.
Dokonania podopiecznych można śledzić na ich Facebookowym profilu oraz kanale na YT.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze