Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

W gminie Leśniowice wiedzą, jaką moc mają słowiańskie zioła [ZDJĘCIA]

Najpierw „podglądali”, jakie zioła uprawiają w Boniewie, później tworzyli ziołowe kosmetyki i piękne rękodzieło, którego nauczyli się na warsztatach. Na zajęciach kulinarnych poznali moc słowiańskich ziół i nie zawahali się jej użyć w kuchni. Z kolei 25 października mieszkańcy gminy Leśniowice wezmą udział w seminarium, podczas którego zgłębią wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów słowiańskich.
W gminie Leśniowice wiedzą, jaką moc mają słowiańskie zioła [ZDJĘCIA]

Autor: Gmina Leśniowice

„Moc słowiańskich ziół – renesans tradycji” to projekt, który realizowany jest w gminie od maja tego roku. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od wyjazdu studyjnego do Centrum Edukacji Zielarskiej w Boniewie, gdzie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach i spacerze po edukacyjnym ogródku zielarskim. Kolejny etap to cykl warsztatów, w których zioła odegrały główną rolę i były inspiracją do różnych twórczych przedsięwzięć.

- Warsztaty ziołowe podzielone były na trzy spotkania tematyczne: Herbarium, Z naturą mi do twarzy i Pachnidło. Podczas zajęć robiliśmy samodzielnie naturalne kosmetyki, ziołowe lekarstwa i pachnące sole. Natura jest bardzo inspirująca, a moc ziół nieoceniona – przekonuje Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.

Kolejny cykl warsztatów dotyczył wykorzystania ziół w rzemiośle artystycznym. Powstała ozdobna ceramika z wykorzystaniem ziół, ziołowe kafelki i ekologiczne torby. Dwa dni intensywnych zajęć przyniosły rewelacyjne efekty.

- Zioła, które rosną wokół nas, mają nie tylko właściwości lecznicze, ale też pięknie dekorują różne przedmioty. Nie spodziewałam się, że zwykła koniczyna czy pokrzywa mogą dodać tyle uroku ceramice – mówi jedna z uczestniczek zajęć.

Odbyły się już także warsztaty kulinarne, podczas który powstawały różne potrawy z wykorzystaniem ziół na słono i słodko. Uczestnicy zajęć nauczyli się zrobić ziołowe octy, słodkie wypieki, herbaty, przetwory, kiszonki itp.

Kolejny element projektu to seminarium. Będą to teoretyczne i praktyczne zajęcia dotyczące tradycji i obrzędów słowiańskich, także z wykorzystaniem bogatej wiedzy na temat ziół. Podsumowaniem spotkania ma być biesiada słowiańska, podczas której odbędzie się degustacja ziołowych potraw. Wydarzenie to planowane jest na 25 października na godz. 17 w Domu Przyjęć „Słowianka” w Rakołupach. Ma charakter otwarty.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama