List intencyjny w sprawie współpracy partnerskiej pomiędzy powiatami krasnostawskim i żywieckim podpisali starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Krasnostawskiego Witoldem Boruczenko oraz starosta żywiecki Andrzej Kalata i przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Wiesław Sypta.
Jest kogo podpatrywać
– Nawiązanie partnerskich stosunków ma na celu wielopłaszczyznową współpracę, m.in. w zakresie aktywizacji oraz wsparcia gospodarczych i kulturalnych inicjatyw czy wzbogacenia społecznego życia mieszkańców obu powiatów – dowiadujemy się od starosty krasnostawskiego Andrzeja Leńczuka.
Już na etapie wizyty wstępnej przedstawiciele małopolskiego samorządu odwiedzili krasnostawską cukrownię i spółdzielnię mleczarską, żeby podpatrzeć praktyki funkcjonowania zakładów, których marka jest rozpoznawalna w skali całego kraju. Dyskutowano również o tym, jak działają poszczególne systemy zarządzania, jak wdrażane są dotacje, co ma wpływ na rozwój gospodarczy i edukacyjny.
– Rozmawialiśmy dość szczegółowo na temat naszych doświadczeń w sferze zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania służby zdrowia. Dowiadywaliśmy się m.in. na temat finansowania żywieckiego szpitala, ponieważ tamtejsze władze robią to w sposób dość innowacyjny. Wymienialiśmy doświadczenia także w sprawie funkcjonowania Zakładów Opiekuńczo – Leczniczych. Powiat żywiecki prowadzi znaczących rozmiarów ZOL, dlatego z zaciekawieniem słuchaliśmy o długoterminowych korzyściach płynących z posiadania takiej placówki. Ucieszyła nas opinia, że przekłada się to nie tylko na finanse, ale i na mniejsze obciążenie innych oddziałów szpitalnych – powiedział Witold Boruczenko, przewodniczący krasnostawskiej rady powiatu.
Nie tylko opieka medyczna, ale i energetyka, turystyka i edukacja
Wielkie nadzieje wiązane są z tym z dużym doświadczeniem małopolskiego samorządu w kwestii energetyki wodnej. Jednym z istotnych planów inwestycyjnych krasnostawskiego starostwa jest powstanie zalewu. Jak udało się nam ustalić, powstał pomysł, aby zastosować rozwiązania istniejące na zbiorniku w Żywcu. Spiętrzenia zalewów są tam wykorzystywane do pozyskiwania energii. Takie naturalne generatory energetyczne są w stanie równomiernie pracować przez cały rok, praktycznie niezależnie od pogody. Innym aspektem, którym krasnostawianie chcą się inspirować jest turystyka, która również infrastrukturalnie związana jest ze zbiornikami wodnymi w Żywcu.
– Bardzo chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń naszych żywieckich odpowiedników w zakresie edukacji i prowadzenia placówek oświatowych. Imponuje nam to, że pomimo tego, że Starostwo Powiatowe w Żywcu jest organem prowadzącym aż dla 11 szkół, to nie ma problemu z ich finansowaniem i nie dopłaca do ich funkcjonowania. Chcemy czerpać z takich wzorców, aby jak najbardziej gospodarnie dysponować środkami budżetowymi – dodaje przewodniczący.
Kooperacja to nie pierwszyzna
Zainicjowane partnerstwo między powiatami nie jest bynajmniej pierwszą formą współdziałania między samorządami z tych regionów. W zeszłym roku odbyło się spotkanie z okazji 22-lecia współpracy pomiędzy gminami Łopiennik Górny i miejscowymi strażakami – ochotnikami a gminą Czernichów oraz OSP Międzybrodzie Żywieckie. Uczestniczyli w nim także przedstawicie samorządu powiatowego z Żywca. Wtedy też pojawił się pomysł, by owocną wieloletnią praktykę kooperacji gmin i strażaków przenieść na płaszczyznę powiatów. Jak pomyślano, tak uczyniono, czego efektem jest podpisanie listu intencyjnego.
Oficjalne sformalizowanie porozumienia uchwałami obu rad powiatowych ma nastąpić wkrótce. Już na najbliższych sesjach organów obaj przewodniczący przedstawią wnioski o nawiązanie współpracy między samorządami, które mają być przegłosowane przez rady. Jedna z koncepcji zakłada uroczyste przyjęcie obu uchwał na wspólnym posiedzeniu.
Czytaj także:
- UMCS współpracuje z Włodawą. Bardzo ważne porozumienie podpisane
- Chełm: PANS będzie współpracować z PZZL- Świdnik. Studenci mogą liczyć na praktyki
- Znajdą sposób na kryzys? Przedsiębiorstwa z Zamościa i Chełma nawiązały współpracę
- Chełm. Mamy kolejne dwa miasta partnerskie. Jest zgoda radnych na podpisanie porozumienia
- Łopiennik się pnie, powiat wysoko, a inne samorządy?
Napisz komentarz
Komentarze