Pierwszy etap opisywanego działania przeprowadzony został w listopadzie 2021 roku. Wtedy też przyjrzano się czterem innym miejscowościom, wchodzącym w skład gminy Krasnystaw. Wybór nie był przypadkowy. To właśnie na ich terenie najczęściej zgłaszano problemy z jakością wody. Z czasem skontrolowano wywóz nieczystości w kolejnych kilkunastu wsiach. Teraz przyszła pora na następne cztery.
Przeprowadzane analizy opierają się na przepisach ustawowych, a także gminnym regulaminie utrzymania czystości i porządku. Rozporządzenia te obligują właścicieli nieruchomości do posiadania zbiornika bezodpływowego nieczystości ciekłych bądź przydomowej oczyszczalni ścieków, a także systematycznego ich opróżniania. Wywozu ścieków nie może podjąć się pierwszy lepszy posiadacz odpowiedniego sprzętu. Uprawnione do tego są wyłącznie firmy posiadające zezwolenie, a właściciel nieruchomości ma obowiązek udokumentowania korzystania z takich usług przez okazanie indywidualnej umowy na wywóz nieczystości bądź faktur za wykonanie takiej usługi. Ponadto powinien dostosować wielkość zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe do liczby osób zamieszkujących lub przebywających na terenie nieruchomości w taki sposób, by jego opróżnianie nie było konieczne częściej niż w raz w miesiącu, a nie rzadziej niż raz w roku.
W związku z przeprowadzaną kontrolą wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik zobowiązuje mieszkańców Krupca, Wincentowa, Siennicy Nadolnej i Kasjanu do złożenia informacji co do posiadanych umów na wywóz ścieków. Muszą to zrobić do końca roku.
Czytaj także:
- Spór o ogrzewanie i zarobki szefowej spółdzielni. Zatroskani żadają dymisji
- (Nie)bombowy początek października w podkrasnostawskich szkołach
- 30 uczniów w klasie to za dużo! Rodzice chcą podziału na dwa oddziały
- „Sami swoi” reprezentowali powiat na dożynkach wojewódzkich
- Wieża ariańska odsłania kolejne tajemnice. Co odkryli archeolodzy?
Napisz komentarz
Komentarze