Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało łącznie 44 żołnierzy. Terytorialsi przysięgali na placu apelowym jednostki wojskowej przy ul. Lubelskiej 139, w obecności wielu zaproszonych gości.
Po uroczystości zorganizowano dla mieszkańców miasta i przybyłych gości patriotyczny piknik wojskowy, w ramach "dnia otwartych koszar".
Na zaproszenie Dowódcy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Nadbużańskich Terytorialsów) płk. Roberta Kasperczuka – w oprawie uroczystości wziął udział historyczny sprzęt wojskowy z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości, jakim walczyli żołnierze słynnej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w północnej Europie: w Normandii, Belgii, Holandii i w Niemczech podczas II wojny światowej.
Obok nowoczesnego sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych RP był w Chełmie półgąsienicowy transporter opancerzony M16 MGMC „HALF-TRACK"– z 10 Pułk Dragonów – z baterią 4 przeciwlotniczych najcięższych karabinów maszynowych, słynna armata przeciwlotnicza Bofors, kaliber 40mm z 1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, 1.Dywizji Pancernej.
Krzysztof Bielak, członek Zarządu Fundacji Niepodległości, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej jeszcze przed uroczystością mówił:
– Z wielkim uznaniem przyjmujemy zaproszenie na pierwszą przysięgę "Nadbużańskich Terytorialsów". Robimy to z tym większą radością, że widzimy, w jak mądry sposób Wojska Obrony Terytorialnej angażują się budowanie pamięci historycznej. Zwróćmy uwagę, że 19. Nadbużańska Brygada OT jest budowana zgodnie ze stworzoną w MON koncepcją utworzenia Komponentu Ochrony Pogranicza. Oznacza to bieżącą współpracę i rozwój szkolenia wspólnie ze Strażą Graniczną, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających ze specyfiki terenu tutejszych działań. Ale oznacza także nawiązanie do chwalebnych działań stworzonego na Kresach II RP Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) – który zapisał piękne bitewne karty w Wojnie Obronnej przeciw sowieckim najeźdźcom w 1939 roku.
Napisz komentarz
Komentarze