Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Region. Nie wszyscy dostali dodatek węglowy. Ile wniosków już odrzucili urzędnicy?

Zbliża się koniec października, a więc pozostał jeszcze zaledwie miesiąc z okładem na składanie wniosku o wypłatę tzw. wniosku węglowego. Większość użytkowników kotłów na węgiel już złożyła stosowne dokumenty. 3000 zł na wsparcie nadwyrężonych domowych budżetów otrzymać chciałby każdy, ale nie wszyscy mogą liczyć na to, że pieniądze zostaną im wypłacone.
Region. Nie wszyscy dostali dodatek węglowy. Ile wniosków już odrzucili urzędnicy?
zdjęcie ilustracyjne

Autor: iStock

Postanowiliśmy sprawdzić, ile wniosków z tych złożonych do tej pory urzędnicy pozostawili bez rozpoznania lub wysłali wnioskodawcy wiadomość na temat tego, że dodatek nie zostanie przyznany. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmie przyjął do tej pory 4 072 wniosków, pieniądze wypłacono 2238 wnioskującym. 292 wnioski zostały pozostawione bez rozpoznania i w przypadku 93 wniosków wystosowano decyzję odmowną. Powodem odmowy wypłaty świadczenia były najczęściej błędy zawarte we wniosku oraz deklaracji złożonej w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (np. określenie jako głównego źródła ogrzewania kotła na drewno, podczas gdy chodzi o węgiel) lub próba zmiany zapisów w ewidencji po 11 sierpnia. Nie rozpatrywano tych wniosków, które zostały złożone jako drugie lub trzecie w kolejności na dany adres. 

Pani Teresie z Chełma  pieniądze nie zostały wypłacone, ponieważ mieszka na posesji, na której funkcjonuje kilka gospodarstw domowych. 

- Wszystkie opalane są co prawda jednym kotłem, ale mój wniosek został przyjęty jako kolejny związany z danym adresem. Inna rodzina złożyła wniosek na mój adres jako pierwsza, więc urzędnicy tłumaczyli, że mój wniosek muszą pozostawić bez rozpatrzenia - tłumaczy.

Pan Zbyszek z kolei mieszka ze swoją rodziną w budynku wielorodzinnym, w którym funkcjonuje kilka gospodarstw domowych. 

- Każda rodzina korzysta z innego źródła ciepła. Urzędnicy tłumaczą jednak, że posiadamy wszyscy jeden adres. Mój wniosek został pozostawiony bez rozpatrzenia, ponieważ został złożony jako kolejny na dany adres - wyjaśnia.

W gminie Chełm urzędnicy otrzymali do tej pory ok. 2984 wniosków o wypłatę świadczenia. W stosunku do 59 z nich zostanie najprawdopodobniej wydana decyzja odmowna, ponieważ dane zawarte we wniosku nie pokrywają się z tymi, jakie dana osoba spisała w deklaracji składanej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 102 wnioski złożone do tej pory w gminie Chełm zostaną natomiast pozostawione bez rozpatrzenia, ponieważ dotyczą przypadków, w których kilka wniosków było powiązanych z jednym adresem. Jeśli na jeden adres wnioski złożyło kilka osób, pieniądze otrzyma ten gospodarz, który dokumenty złożył najwcześniej. 

W gminie Kamień urzędnicy rozpatrzyli do tej pory 1015 wniosków. Bez rozpoznania pozostawionych zostanie 65. Są to przypadki, podobnie jak w gminie Chełm, w których kilka wniosków zostało złożonych na jeden adres. Niezgodność wniosków z deklaracjami CEEB stwierdzono w przypadku 31 dokumentów i w ich przypadku organ wyda decyzję odmowną. 

W mieście Rejowiec Fabryczny rozpatrzono do tej pory 726 wniosków. W przypadku 38 z nich urzędnicy byli zmuszeni wydać decyzję odmowną, ponieważ informacje w nich zawarte albo nie zgadzały się z tymi ujętymi w CEEB, albo właściciel nieruchomości w ogóle nie zgłosił budynku do ewidencji. W przypadku 42 podjęto decyzję o tym, by pozostawić je bez rozpatrzenia, ponieważ powielały adres zapisany w dokumentach złożonych wcześniej. 

Można zatem powiedzieć, że powiela się pewien schemat – wnioskujący odchodzą „z kwitkiem”, ponieważ nie złożyli wcześniej deklaracji do CEEB lub informacje w nich zawarte nie pokrywały się z tymi spisanymi we wniosku o wypłatę świadczenia. Drugą najczęstszą przyczyną niewypłacenia pieniędzy jest złożenie kilku wniosków na jeden adres. Jest jednak jeszcze jeden, mniej oczywisty powód, o którym pamięta niewielu. Jeśli ktoś dokonał korekty w CEEB po 11 sierpnia br. (dany mieszkaniec mógł np. zadeklarować, że do ogrzewania używa drewna kawałkowanego, natomiast po wskazanym w ustawie terminie wśród źródeł ogrzewania dopisał również węgiel kamienny), to fakt ten jest również powodem do niewypłacenia świadczenia. 

Podobne doświadczenia towarzyszą pracy urzędników w gminnym ośrodku pomocy społecznej w gminie Rejowiec Fabryczny. Do 26 października przyjęli 1229 wniosków. Pozostawiono bez rozpatrzenia 80 wniosków. Zakończono decyzją odmowną 26 postępowań o wypłatę świadczenia. Wśród głównych przyczyn wystosowania odmowy wypłaty świadczenia wymieniano: fakt, że do dnia 11 sierpnia włącznie wnioskujący wskazywał jako główne źródło ciepła piec ogrzewany drewnem kawałkowanym, fakt, że wnioskujący nie zamieszkiwał pod wskazanym adresem oraz brak zgłoszenia nieruchomości do CEEB.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dubience przyjął 620 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Wydano 31 decyzji odmownych, 22 wnioski pozostawiono natomiast bez rozpatrzenia. I tutaj urzędnicy przytaczają kilka najważniejszych powodów, dla których pieniądze nie wszystkim mogły zostać wypłacone: brak zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB, próba zgłoszenia źródła ogrzewania po 11 sierpnia, wskazanie drewna jako głównego paliwa stosowanego w kotłach czy też brak stałego zameldowania na terenie gminy. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama