Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Rejowiec Fabryczny. Czy zakup węgla będzie możliwy? Wójt zdradził szczegóły

Jednym z tematów poruszanych na ostatniej sesji Rady Gminy Rejowiec Fabryczny był oczywiście preferencyjny zakup węgla. Wiemy, jak sprzedaż będzie mogła przebiegać.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Czy zakup węgla będzie możliwy? Wójt zdradził szczegóły

Autor: iStock, zdjęcie ilustracyjne

Jak informował w swoim sprawozdaniu z działalności pomiędzy sesjami wójt Zdzisław Krupa, sprzedaż węgla będzie się odbywała za pośrednictwem jednego z lokalnych składów opału.

- Wstępnie zaproponowano nam dwie drogi realizacji tego zadania. Jedna z nich zakłada, że sprzedaż organizuje gmina. Wymagałoby to zorganizowania odpowiedniej wagi, transportu czy placu do składowania. Druga możliwość to sprzedaż, którą bierze na siebie podmiot o odpowiednich uprawnieniach. Jako gmina nie posiadamy takich możliwości, aby tę dystrybucję zorganizować, więc zdecydowaliśmy się na współpracę z przedsiębiorcami. Rozmawialiśmy z podmiotami z terenu Siedliszcza i Rejowca, ponieważ w naszej gminy nie ma akurat żadnej firmy, która zajmowałaby się taką sprzedażą. Kiedy odpowiada za nią np. skład węglowy, cena maksymalna ustalana jest na poziomie 2200 zł. Jeśli sprzedawałaby ten węgiel gmina, wówczas cena maksymalna za tonę wynosi 2000 zł – wyjaśniał wójt Krupa.

Firmy, które wezmą na siebie zadanie dystrybucji opału wśród mieszkańców danego terenu, muszą podpisać stosowną umowę z dostawcami, wśród których wskazywani są m.in.: PGE Paliwa, Polska Grupa Górnicza, kopalnia „Bogdanka” czy Węglokoks. Zadaniem gminy jest natomiast wydawanie odpowiednich zaświadczeń, że dana osoba jest uprawniona do zakupu węgla (na podstawie złożonej deklaracji do CEEB). Nieoficjalnie mówi się, że szacunkowa ilość będzie wynosiła ok. 3 ton i będzie wydawana w dwu transzach, ale szczegółowe regulacje nie są jeszcze znane. Pierwsza transza, ok. 1,5 tony, wydawana byłaby do końca grudnia, druga natomiast już w nowym roku. Brane są również pod uwagę dwie możliwości transportu węgla na teren gminy – samochodowy oraz kolejowy. Samochodowy pozwala na przewiezienie jednorazowo ok. 25 ton, natomiast kolejowy 1,5 tys. ton. Organizacja transportu ze składu do domu będzie leżała w gestii konkretnego klienta. Być może taką możliwość będzie oferował sam przedsiębiorca.

Jaka ilość węgla trafi na teren gminy?

- Nie robiliśmy do tej pory żadnych zapisów. Uznaliśmy, że nie ma to większego sensu. Przyjęliśmy takie szacunkowe wyliczenia, oparte na deklaracjach z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gospodarstw, w których opala się nieruchomości węglem, funkcjonuje u nas ok. 800. Zakładamy, że każde z nich zakupi 1 tonę, biorąc pod uwagę fakt, że część mieszkańców już się zaopatrzyła w opał. Są to jednak tylko wstępne wyliczenia – wyjaśniał na sesji wójt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama