„Siennica zapisana w dźwiękach” to projekt z pogranicza dziennikarstwa i reportażu. Ma on łączyć ze sobą pokolenia. Poprzez historie, tematy i technologię tworzyć „most” pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. W działaniach ma wziąć udział 15-osobowa grupa młodzieży i seniorów.
– Planujemy przeprowadzenie warsztatów szkolących uczestników zbierania opowieści i historii mówionej. Później zostaną oni przeszkoleni w zakresie umiejętności technicznych: pracy z dźwiękiem, jego obróbki i przygotowania do emisji. Innymi słowy tworzenia dźwięku radiowego. Nie będzie to tylko praca teoretyczna, faktycznie uczestnicy będą wyszukiwali, nagrywali i archiwizowali nasze lokalne historie. Dźwięki, które w ten sposób zbierzemy, zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie podcastów. Tym samym powstanie zalążek naszego archiwum – informuje Agnieszka Poźniak, dyrektor siennickiego Centrum Kultury.
Jak przyznaje nasza rozmówczyni, starania zapoczątkowane dzięki temu zadaniu to jedynie wstęp do szeroko zakrojonych działań, które będą kontynuowane w przyszłości. Jednocześnie „Siennica zapisana w dźwiękach” ma być uzupełnieniem wcześniejszych projektów.
– Projekt archiwum dźwiękowego jest komplementarny z wcześniej przeprowadzoną cyfryzacją Centrum Kultury. Wtedy skupiliśmy się na pozyskaniu sprzętu i umiejętności z zakresu rejestrowania i obróbki obrazu i grafiki. Teraz natomiast planujemy zakup sprzętu do rejestracji i obróbki dźwięku, także nawet po jego zakończeniu będziemy kontynuować te działania, aby rozwijać i dalej tworzyć to archiwum w ramach zajęć warsztatowych prowadzonych w ramach codziennej działalności Centrum Kultury – mówi dyrektor Poźniak.
Rekrutacja osób, które zechcą zaangażować się w tworzenie społecznego archiwum historii mówionej, planowana jest na listopad. Pierwsze zajęcia z zakresu nabywania kompetencji do pracy z dźwiękiem odbędą się na przełomie roku, natomiast cały projekt musi zostać zrealizowany do końca czerwca. To jednak nie wszystko.
– Eventem, który zakończy ten projekt, będzie spotkanie z zaproszonym gościem. Planujemy zaprosić do nas jakiegoś znanego reportażystę. Jeszcze nie wiem, kto to będzie, ale z pewnością wybierzemy ciekawą postać, która opowie o swojej pracy, ale też pomoże to nasze archiwum wypromować. Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez specjalistów zatrudnionych w ramach tego projektu. Mam nadzieję, że uda się w ten sposób zaprosić do współpracy dziennikarzy radiowych, osoby, które na co dzień zajmują się pracą z dźwiękiem – kwituje nasza rozmówczyni.
Zainicjowanie działań w ramach „Siennicy zapisanej w dźwiękach” będzie również próbą powrotu do pomysłu Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego realizacja zakończyła się przed kilkoma laty po śmierci pomysłodawcy Franciszka Piątkowskiego.
Czytaj także:
- Muzyczne huncwoty ze Lwowa zagrają w Centrum Kultury w Siennicy Różanej
- Światłoczuła Siennica Różana. Dobry film, ciekawa debata [ZDJĘCIA]
- Znamy mistrzów tańca okręgu lubelskiego! Wytańczyli zwycięstwo na turnieju w Siennicy Różanej
- Scyfryzują Centrum Kultury. Mieszkańcy Siennicy Różanej będą się uczyć obróbki filmów, zdjęć i dźwięków
- Rekordowe zadanie Siennicy Różanej. Gmina dostała 9,5 miliona
Napisz komentarz
Komentarze