Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Gm. Wierzbica. Czy gmina przystąpi do „węglowego” programu? Szczegóły wciąż nie są znane

Władze gminy już jakiś czas temu informowały nas o tym, że trudno, z logistycznego punktu widzenia przystąpić do rządowego programu dystrybucji węgla. Nie wykluczają jednak zastosowania innego rozwiązania, jakie rząd dopuszcza, czyli dystrybucji węgla za pośrednictwem jednego z lokalnych przedsiębiorców. Nikt nie powiedział „nie”, ale wyjaśnienia wójt Bożeny Deniszczuk nie wszystkich usatysfakcjonowały.
Gm. Wierzbica. Czy gmina przystąpi do „węglowego” programu? Szczegóły wciąż nie są znane

Autor: iStock, zdjęcie ilustracyjne

Wydaje się, że sprawa wypłaty dodatków węglowych ustępuje z wolna miejsca problemowi dystrybucji węgla przez poszczególne samorządy. Istotnym zatem staje się pytanie nie to, czy otrzymamy pieniądze ze świadczenia, ale to, gdzie ostatecznie zakupimy choćby tonę surowca, którym moglibyśmy ogrzać mieszkanie podczas najbliższej zimy. 

Pytanie o zakup preferencyjny pojawiło się również w trakcie ostatnich obrad Rady Gminy Wierzbica. Wójt Deniszczuk nie chciała jeszcze zdradzić wszystkich szczegółów związanych z możliwością zakupu węgla za pośrednictwem rządowego mechanizmu dystrybucji, ale zauważyła, że problemy z opałem pojawiły się w zasadzie już w momencie wybuchu konfliktu na Ukrainie.

-Gmina Wierzbica nie przystąpiła do programu dystrybucji węgla, ponieważ nie posiadamy odpowiedniej infrastruktury. Dwu naszych przedsiębiorców zajmuje się sprzedażą opału. Z tego co wiem, wielu naszych mieszkańców już się zaopatrzyło. Zakupili węgiel w cenie pomiędzy 1400 a 1600 zł. Nie widzę potrzeby angażowania gminy w te działania, ponieważ to rodzi dodatkowe koszty – wyjaśniała podczas sesji wójt.

Wójt Deniszczuk tłumaczy, że nie ma sensu „zabierać chleba” przedsiębiorcom, którzy funkcjonują praktycznie w centrum miejscowości. 

-W tej chwili jesteśmy na etapie planowana, z kim podpiszemy porozumienie. Zweryfikujemy, czy będzie to sąsiednia gmina czy też mogą to być nasi przedsiębiorcy. Ludzie jednak wiedzieli, że będzie zima i mieli możliwość zakupu węgla wcześniej, np. w Bogdance, tak jak to uczynił przewodniczący – kontynuowała wójt.

Jej odpowiedź nie spotkała się z aprobatą. Jeden z radych skwitował, że „nie sztuka dać trzy tysiące i umyć ręce. Trzeba też ruszyć trochę głową”. 

-Przypominam, że to nie gmina daje trzy tysiące, tylko rząd. Poza tym ceny wzrastały praktycznie od lutego, od początku wojny. Sądzę, że można było zaplanować ten zakup etapami, a nie zostawiać go na ostatnią chwilę. Dzisiaj jest piątek (4 listopada – przyp. red). W poniedziałek (7 listopada – przyp. red.) postaramy się na stronie internetowej opublikować informacje na temat tego, gdzie i jak można będzie ten węgiel zakupić – wyjaśniała wójt Bożena Deniszczuk.

Mimo wstępnych deklaracji, informacja na temat możliwości preferencyjnego zakupu węgla na terenie gminy Wierzbica nie została do tej pory (7 listopada, godz. 15 ) opublikowana na portalu samorządu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama