„Energia przyjazna środowisku w Gminie Rudnik” to projekt o wartości niemal 1,5 miliona złotych, z czego dwie trzecie stanowią środki zewnętrzne. Zadanie obejmie montaż 28 zestawów kolektorów słonecznych służących do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i 73 instalacji fotowoltaicznych.
– Ten projekt to swoiste „ostatnie rozdanie” w ramach wniosków złożonych jakiś czas temu przez samorządy. Program został rozszerzony, więc udało nam się zakwalifikować w tej ostatniej transzy. Będziemy to realizować, przygotowujemy się już do przetargu – powiedział nam Stanisław Repeć, sekretarz gminy Rudnik.
Jest to znaczące wsparcie dla mieszkańców z terenu gminy, zaś sam udział w tego typu naborach cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecny projekt musi zostać zrealizowany do końca sierpnia 2023 roku, ale władze gminy już zapowiadają, że chcą uczestniczyć w następnych podobnych do tego naborach.
– Chętnych na to, by skorzystać z takiego rozwiązania, mamy naprawdę wielu. Świadczy o tym choćby lista rezerwowa, która powstała przy tym i przy podobnych, wcześniej realizowanych projektach. Dlatego też jeśli tylko będzie taka możliwość, będziemy ubiegać się o wsparcie zewnętrzne – dodaje nasz rozmówca.
Decyzją władz wojewódzkich zyska także inna gmina z terenu powiatu krasnostawskiego. „Energia ze słońca dla gminy Siennica Różana” to działanie, w ramach którego aż 287 instalacji fotowoltaicznych zostanie zamontowanych na budynkach mieszkańców gminy. Dodatkowo projekt obejmie montaż 15 szt. instalacji solarnych oraz 28 szt. kotłów opalanych biomasą. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosie prawie 6 mln zł, z czego ponad 4,5 mln zł pokryją środki unijne.
Zobacz również:
Napisz komentarz
Komentarze