Książka, którą swoim czytelnikom oferuje tym razem prof. Zając, jest pozycją i odmienną od tych zaliczanych do biblioteki jego dzieł naukowych. To intymny powrót do przeszłości i korzeni. Zawiera historię kilku pokoleń rodziny autora. Losy familii Józefa Zająca przedstawione są na tle wydarzeń historycznych oraz przemian kulturowych i obyczajowych, jakie stają się udziałem głównego bohatera powieści. Jest od jednocześnie swoistym porte parole autora. Narrację prowadzi Zając z właściwą sobie, gawędziarską lekkością.
Józef Zając jest nauczycielem akademickim i naukowcem, senatorem RP VIII, IX i X kadencji. W latach 1973–1996 pracował w Instytucie Matematycznym PAN, gdzie uzyskał stopień doktora i tytuł doktora habilitowanego nauk matematycznych. W latach 1996-2018 był zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest specjalistą w zakresie analizy zespolonej i zastosowań matematyki w technice oraz ekonomii. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad sto trzydzieści prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Jest również autorem podręcznika poświęconego nawigacji i frazeologii lotniczej. Pod jego kierunkiem powstały cztery rozprawy doktorskie. Jest współautorem dwóch patentów, a także czterech zgłoszeń patentowych.
W latach 2002–2012 publikował w regionalnej prasie teksty publicystyczne z cyklu „Profesorskim okiem”. Był inicjatorem utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (2001 r.) oraz jej pierwszym Rektorem (2001–2016). Opracował nową koncepcję kształcenia lotniczego; z jego inicjatywy powstał pierwszy na ziemi chełmskiej Akademicki Port Lotniczy w Depułtyczach Królewskich (w 2014 roku uzyskał status lotniska). Był także pomysłodawcą utworzenia bazy dydaktyczno-badawczej – Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie.
Pasją Józefa Zająca jest pilotaż samolotowy i szybowcowy, ekonomia gospodarcza, historia Polski i Ukrainy, pszczelarstwo oraz łowiectwo.
Napisz komentarz
Komentarze