W wąskim gronie wyróżnionych jednostek samorządowych znalazły się miasto Chełm i powiat chełmski. Dla wicestarosty chełmskiego Jerzego Kwiatkowskiego dyplom uznania to dowód na to, że droga obrana przez zarząd powiatu jest słuszna, a wprowadzane stopniowo mechanizmy skuteczne.
-Rozwój idei rodzicielstwa zastępczego jest nam szczególnie bliski. Na tę zaszczytną dla nas decyzję o przyznaniu wyróżnienia wpłynął niewątpliwie fakt, że na terenie powiatu znajdują się obecnie trzy rodzinne domy dziecka, sześć zawodowych rodzin zastępczych oraz 15 rodzin niezawodowych. Przebywa w nich łącznie 78 dzieci. Oprócz tego w tzw. rodzinach spokrewnionych przebywa ok. 120 dzieci – wyjaśnia wicestarosta Kwiatkowski.
Jak zaznacza wicestarosta, do niedawna na terenie powiatu funkcjonowały dwa domy dziecka, w których przebywało ok. 70 mieszkańców. Wartości te były zmienne na przestrzeni lat.
-Obecnie funkcjonuje na terenie naszego powiatu jeden dom dziecka, w których przebywa 14 wychowanków. Podejmujemy działania, by to grono stopniowo się zmniejszało. Chcemy, by wszystkie te dzieci mogły odnaleźć swoje rodziny. Podejmujemy również starania, by idea rodzicielstwa zastępczego stawała się coraz bardziej popularna. Jesteśmy zaszczyceni tym, że mogliśmy się znaleźć w tak elitarnym gronie, że zostaliśmy docenieni, zauważeni. Wyjątkowe podziękowania należą się pracownikom powiatowego centrum pomocy rodzinie, bowiem to ich tytaniczna praca wpływa na takie efekty. Jest to zresztą praca często niezauważana, niezrozumiana – dodaje wicestarosta.
Jak idea rodzicielstwa zastępczego rozwijana jest na terenie Chełma?
-Wyróżnienie otrzymaliśmy zapewne dlatego, że miasto prowadzi działania promujące rodzicielstwo zastępcze w sposób długofalowy i systematyczny. Upowszechniamy chociażby wiedzę o procedurach administracyjnych, jakie należy wypełnić, jeśli chce się zbudować we własnej rodzinie takie miejsce pieczy zastępczej. W mieście Chełm za działania promocyjne odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W jego strukturze funkcjonuje specjalny zespół pieczy zastępczej, który zajmuje się promowaniem rodzicielstwa zastępczego – informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
Na terenie Chełma funkcjonuje obecnie 45 tzw. rodzin spokrewnionych, w których przebywa 67 dzieci. Dodatkowo działa 21 rodzin niezawodowych, w których dom znalazło 31 dzieci. W Chełmie funkcjonują również dwa rodzinne domy dziecka, w których mieszka łącznie 17 dzieci.
- Tylko w tym roku powstały cztery rodziny niezawodowe, w których dom odnalazło pięcioro dzieci, a także osiem rodzin spokrewnionych, w których przebywa 15 dzieci – dodaje Zieliński.
Napisz komentarz
Komentarze