Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Zarządu w Chełmie Wydziału Centralnego Biura Śledczego w Lublinie. Zatrzymania nastąpiły 16 listopada br.
Zorganizowana grupa przestępcza działała od lipca 2013 do 31 października 2015 roku w województwie mazowieckim. Stworzyła sieć spółek z ograniczoną odpowiedzialnością powiązanych ze sobą m.in. rodzinnie, które zajmowały się obrotem formami wtryskowymi oraz różnego rodzaju towarami z tworzyw sztucznych.
- W procederze brało udział 14 podmiotów, pomiędzy którymi dochodziło do wystawiania faktur VAT, dokumentujących zdarzenia gospodarcze, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Podmioty, na rzecz których wykazywano sprzedaż, wystawiały faktury na rzecz innych spółek, które odliczały sobie podatek naliczony i wystawiały kolejne faktury na ten sam towar kolejnej spółce, która była finalnym nabywcą - informuje prokurator Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratura Okręgowa w Zamościu.
Finalny nabywca zaliczał towary do środków trwałych i występował do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Dla uwiarygodnienia swojej działalności, podczas kontroli podatkowych, sprawcy przewozili ze spółki do spółki kilka starych nieużywanych form wtryskowych oraz niewielką ilość towarów z tworzyw sztucznych.
Grupy przestępcza naraziła na uszczuplenie podatku od towarów i usług oraz nienależnych zwrotów podatku VAT na około 2,86 mln zł. Dodatkowo przedmiotem śledztwa jest wyłudzenie od jednej z firm ubezpieczeniowych środków finansowych w niewiele mniejszej wysokości.
- Towar, który miał być uprzednio przedmiotem wskazanych wyżej transakcji, został wydzierżawiony jednej ze spółek i miał rzekomo ulec zniszczeniu w trakcie pożaru jednego z magazynów. Podmiot na podstawie zawartej uprzednio polisy ubezpieczenia wystąpił o odszkodowanie, przedkładając dokumenty wskazujące na zniszczenie towaru nabytego na podstawie faktur. Zostały one jednak zakwestionowane w toku kontroli podatkowych i uznane za faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W związku z tym doszło do wyłudzenia około 2 milionów 850 tysięcy złotych z ubezpieczenia - wyjaśnia rzecznik.
Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, popełnienia przestępstw karno-skarbowych, a także ukrywania środków finansowych pochodzących z popełnionych przestępstw. Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Siedmiu z nich złożyło wyjaśnienia, w których opisało przebieg przestępczego procederu.
Pięciu podejrzanych jest pod dozorem policji, ma zakaz opuszczania kraju.
- Wobec czterech podejrzanych, w tym dwóch osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą, sąd na wniosek prokuratora zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - podkreśla prokurator Artur Szykuła
Członkom grupy przestępczej grozi kara do 12 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze