Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Siedliszcze. Czy drewniany pałac odzyska dawny blask?

Ogłoszony został nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dla samorządów to rzadka szansa na pozyskanie znacznych środków na ratowanie cennych obiektów. Chce z niej skorzystać również gmina Siedliszcze, na terenie której położony jest zabytkowy pałac.
Gm. Siedliszcze. Czy drewniany pałac odzyska dawny blask?

Autor: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedliszcze-Kolonia

Jak informował na ostatniej sesji rady gminy Siedliszcze burmistrz Hieronim Zonik, wnioski w ramach programu można składać do 31 stycznia 2023 roku. Czasu pozostało niewiele, dlatego zainteresowani włodarze już przeprowadzają konsultacje w celu wytypowania projektu, o który warto zabiegać. Za taki uznaje się w Siedliszczu plan rewitalizacji pałacu, który od wielu lat domaga się pilnej interwencji władz. 

- Odbyłem konsultacje z panem Pawłem Wirą, kierownikiem chełmskiej delegatury Wojewódzkiego urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Omówiliśmy główne założenia projektu, który zakładałby rewitalizację drewnianego pałacu. Na pewno należałoby wymienić poszycie dachu. Pilnej interwencji domaga się również stolarka. Zadanie obejmowałoby również remont elewacji i instalacji grzewczej oraz budowę kotłowni - informuje o planach burmistrz Hieronim Zonik.

Jeśli gminie istotnie udałoby się pozyskać środki, musiałaby zadbać o wykonanie dokumentacji technicznej, starać się o stosowne zgody i oczywiście ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy prac. Szacunkowy koszt remontu pałacu opiewa na ok. 4 mln złotych. 

Uwaga władz skupiona jest również na pomniejszych obiektach, wpisanych do rejestru zabytków. Niewielkim, ale cennym zabytkiem jest płyta nagrobna Zofii Radwańskiej z domu Dębskiej. Mogiła znajduje się w pobliżu kościoła w Siedliszczu. Z biegiem lat napisy oraz dwa herby – Radwan i Godzięba – stały się praktycznie niewidoczne.

- Sądzę, że również to miejsce warto poddać kompleksowej renowacji, by uchronić kamień przed dalszą degradacją. To ważna część historii naszej miejscowości - zaznacza burmistrz Zonik.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama