Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gm. Żmudź. Budżet na 2023 rok uchwalony jednogłośnie

O przyszłorocznym budżecie gminy można powiedzieć, że jest ambitny. Obrana przez władze strategia nie powinna jednak dziwić. Większość włodarzy gmin z terenu powiatu chełmskiego chce wykorzystać dobrą passę i wykonać możliwe dużo potrzebnych inwestycji. Oto kwoty, jakie związane są z dochodami i wydatkami w przyszłym roku.
Gm. Żmudź. Budżet na 2023 rok uchwalony jednogłośnie
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Dochody budżetu gminy ustalono na poziomie ok. 28 mln złotych, bieżące wyniosą ok. 14 mln. Na tym samym mniej więcej poziomie kształtują się dochody majątkowe. Dotacje celowe na realizację zadań zleconych gminie wyniosą ok. 2,4 mln złotych. Dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oszacowano na poziomie ok. 34 tys. złotych. Natomiast te z części opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w obrocie hurtowym mają wynieść ok. 14 tys. złotych. Środki, jakie powiązane są z opłatami i karami za korzystanie ze środowiska, oszacowano na 8 tys. złotych. Ważną pozycję wśród planowanych dochodów stanowi oczywiście gospodarka odpadami komunalnymi. Z tytułu opłat za wywóz odpadów gmina planuje pozyskać ok. 429 tys. złotych.

Wydatki w przyszłorocznym budżecie gminy ukształtują się na poziomie ok. 30 mln złotych. Część tej kwoty stanowią oczywiście te bieżące w kwocie ok. 14,5 mln złotych, a część majątkowe, które mają wynieść ok. 15,6 mln złotych. Wydatki na zadania zlecone powiązane są oczywiście z dotacjami na zadania celowe, zatem mowa tutaj o tej samej kwocie ok. 2,4 mln złotych. Wydatki na zadania związane z profilaktyką antyalkoholową oszacowano na poziomie ok. 34 tys. złotych. Na ochronę środowiska gmina planuje przeznaczyć ok. 8 tys. złotych. natomiast na realizację zadań związanych z gospodarką odpadami komunalnymi ok. 429 tys. złotych.

Kwotę planowanego deficytu określono na poziomie ok. 1,95 mln złotych. Znajdzie on pokrycie w niewykorzystanych środkach pieniężnych na rachunku bieżącym (ok. 1 mln złotych) oraz wolnych środkach, które są nadwyżką środków na rachunku bieżącym, a nie są nadwyżką z lat ubiegłych (ok. 940 tys. złotych). Kwota funduszu sołeckiego, tak ważnego dla lokalnych wspólnot, określono na poziomie ok. 357 tys. złotych. Limit zobowiązań gminy z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek nie może natomiast przekroczyć kwoty 0,5 mln złotych.

Jakie inwestycje będą zajmowały w przyszłym roku urzędników w Żmudzi? Na prace drogowe planuje się przeznaczyć kwotę ok. 7,5 mln złotych, w tym ok. 7 mln stanowi dofinansowanie pozyskane z Polskiego Ładu. Osobnym zadaniem będzie przebudowa drogi gminnej w Maziarni. Koszt prac opiewa tutaj na ok. 1,3 mln złotych, z czego ok. 840 tys. stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Planowana jest również wymiana poszucia dachowego na świetlicy w Leszczanach na co gmina chce przeznaczyć ok. 165 tys. ze środków własnych. W ramach kwoty ok. 307 tys. złotych planowane są również generalne remonty świetlic - w Maziarni i Leszczanach właśnie. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości ok. 138 tys. złotych, które pochodzi z Unii Europejskiej. Ok. 2,75 mln złotych kosztować będzie przebudowa budynku szkoły podstawowej w Żmudzi. Z Polskiego Ładu udało się pozyskać na realizację prac ok. 2,65 mln złotych. W nadchodzącym roku będą również kontynuowane prace związane z budową szatni na boisku sportowym w Żmudzi. Koszt budowy obiektu opiewa na ok. 1,27 mln złotych, z czego ok. 1,7 mln to środki pochodzące z funduszu Polski Ład. Na liście ważnych inwestycji znalazła się również przebudowa oczyszczalni ścieków, jaka funkcjonuje na terenie Żmudzi. Całość zadania rozpisana została na lata 2023-2024 i w sumie prace będą kosztoały ok. 5 mln złotych. Dofinansowanie z funduszu Polski ład to w tym przypadku kwota 4,75 mln złotych. Część środków zabezpieczono również na potrzeby opracowania dokumentacji projektowej dróg gminnych w Lipinkach i Pobołowicach. Kwota ok. 249 tys. zostanie przeznaczona na modernizację budynku urzędu gminy na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie ze środków UE wyniesie w tym przypadku ok. 207 tys. złotych.

Podczas głosowania budżet przyjęto jednogłośnie 15 głosami ZA. Nie było głosów przeciw lub wstrzymujących się. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jolka 27.12.2022 16:46
Jednym słowem nic się w Żmudzi nie zmieni

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama