Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gmina Krasnystaw. Gminny PGK dostał pieniądze na modernizacje

Prawie 6 milionów złotych, z czego niespełna 4,4 mln pochodzące z dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pięć zadań na terenie gminy Krasnystaw realizować będzie w najbliższych latach Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zakręciu. W planach spółka ma także dalsze działania.
Gmina Krasnystaw. Gminny PGK dostał pieniądze na modernizacje
Siedziba Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zakręciu

Źródło: Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zakręciu

– To, co chcemy zrealizować w ramach działań finansowanych z funduszy europejskich, to kilka zadań, które są dla nas niezwykle istotne, jeśli chodzi o funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej działających na terenie naszej gminy  – zapewnił nas Marcin Gajak, prezes zarządu PGKu, działającego pod egidą gminy Krasnystaw.

Najbardziej odczuwalną zmianą dla mieszkańców ma być wymiana wodomierzy abonenckich na takie, które posiadają funkcję indywidualnego, zdalnego odczytu. Jak dotąd wymieniono ich 600. W ramach najbliższych działań wymianie ma ulec kolejne 1800 urządzeń. Dodatkowo, w ramach tego samego zadania wprowadzone zostanie oprogramowanie i portal służący obsłudze klienta.

– Zależy nam na usprawnieniu komunikacji pomiędzy naszymi odbiorcami a nami i wprowadzeniu nowych, przydatnych funkcjonalności. Zmiana ta będzie dla mieszkańców o tyle istotna, że nie będziemy już musieli się umawiać na odczyty, tylko będziemy mogli to zrobić zdalnie. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś czasowo wyjeżdża z terenu gminy, a zależy mu na uprzednim uregulowaniu należności pomiędzy okresami, w których normalnie odczytujemy liczniki – poinformował nadzorujący zadania Michał Jastrzębski z zarządu GPGK w Zakręciu.

W ramach tego zadania uruchomiony ma zostać portal, którego celem jest usprawnienie rozliczania dostaw wody i obsługę całego systemu. To właśnie za jego pośrednictwem odbiorcy będą mieć możliwość np. zgłaszania informacji o zużyciu wody czy pobierania faktur elektronicznych. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z tradycyjnych rachunków wysyłanych drogą pocztową. Decyzję o wyborze formy dostarczania faktur mają podejmować sami odbiorcy.  

Spółka podejmuje też działania, które mają skutkować racjonalizacją kosztów przeznaczanych na funkcjonowanie sieci wodociągowej. Dotyczy to m.in. dwóch ujęć wody – w Stężycy Łęczyńskiej i w Niemienicach. Wymiana pomp i wprowadzenie nowoczesnych systemów sterowania mają pomóc w dostosowaniu parametrów obydwu obiektów do aktualnych potrzeb i zracjonalizowaniu kosztów zużycia energii. Z kolei podłączenie do sieci osiedla znajdującego się w Białce wymusza na GPGKu odpowiednie zmodernizowanie ujęcia w Niemienicach. Podłączonych jest bowiem ponad 200 nowych abonentów.

W Krupcu natomiast ma zostać rozbudowana sieć kanalizacji sanitarnej. Doprowadzenie około kilometrowego odcinka i podłączenie go do miejscowej, niedawno wybudowanej oczyszczalni ścieków, umożliwi podłączenie się do sieci kolejnych gospodarstw.

– Do tej pory z tamtejszej kanalizacji korzystali głównie mieszkańcy budynków wielorodzinnych znajdujących się przy elewatorach zbożowych. Realizacja zaplanowanego przez nas zadania pozwoli przyłączyć do sieci kolejne 20 - 30 gospodarstw. Oczywiście o ile ich właściciele wyrażą taką chęć – dodał Michał Jastrzębski.

Kolejne zadanie dotyczyć będzie połączenia wodociągów Latyczów i Widniówka. Zdaniem naszego rozmówcy działanie to ma na celu sprawniejsze zarządzanie, zapobieżenie wzrostowi cen za wodę i ogólnemu polepszeniu jakości usług świadczonych przez GPKG.

– Na terenie naszej gminy mamy dużo ujęć wody. Z części z nich, tych o najniższej efektywności, planujemy zrezygnować i połączyć pozostałe. Pozwoli to na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Wszak utrzymanie każdego z tych obiektów wymaga nakładu środków. Dotyczy to zwłaszcza małych ujęć, do których regularnie musieliśmy do tej pory dokładać. Nie chcemy, żeby nasi mieszkańcy płacili za wodę więcej, niż to niezbędne – powiedział nam Jastrzębski.

Ostatnim zadaniem jest kompleksowa przebudowa małej oczyszczalni w Stężycy. Obsługuje ona miejscowe przedszkole, ale z racji swojego wieku wymaga już pokaźnych nakładów pracy i środków.

– Ta działająca na użytek placówki oświatowej oczyszczalnia jest stara, wyeksploatowana i nie spełnia norm. W ramach modernizacji ma powstać prawie nowy obiekt, spełniający najwyższe standardy.

Jak przekonują nas pracownicy placówki gospodarki komunalnej w Zakręciu, opisywane zadania są częścią większej strategii, jaka im przyświeca.

– Musimy myśleć długofalowo. Funkcjonujące do tej pory urządzenia starszej generacji, zwłaszcza te wyeksploatowane, są po prostu nieefektywne, energochłonne i przez to kosztowne w utrzymaniu. Tymczasem, patrząc pod kątem wprowadzenia nowej dyrektywy wodnej i ściekowej, a także ze względu na aspekt ochrony środowiska, w tym wód przeznaczonych do spożycia przez ludzi, musimy traktować te i podobne im zadania priorytetowo – mówi członek zarządu krasnostawskiego GPGK.

Wymiana wodomierzy i modernizacja ujęć w Stężycy i Niemienicach ma potrwać najdalej do końca 2023 roku. Z kolei rozbudowa sieci kanalizacyjnej i modernizacja oczyszczalni w Stężycy to zadania, które mają być ukończone maksymalnie dwa lata później. To jednak nie koniec działań pracowników GPGK. Gmina przygotowuje już modernizację i połączenie dwóch kolejnych ujęć znajdujących się w Krupcu i Ostrowie Krupskim.

– Na pewno czeka nas dużo pracy związanej z naszą siecią, bo niektóre ujęcia mają nawet 50 lat i do tej pory nie łożono zbyt dużych kwot na ich zabezpieczenie i konserwację – kwituje prezes Gajak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama