Przypominamy, że na problem z funkcjonowaniem chełmskiego BO zwrócił uwagę Krzysztof Jakubowski, prezes zarządu Fundacji Wolności.
- Budżet obywatelski opiera się na konsultacjach społecznych, w których mogą brać udział wszyscy mieszkańcy miasta - uważa. I złożył do Rady Miasta Chełm petycję, która miała na celu wypracowanie takiej zmiany w uchwale dotyczącej regulaminu BO, która zezwoliłaby na głosowanie również osobom poniżej 16 roku życia.
- Złożyliśmy ją w interesie publicznym. Rada miasta w regulaminie BO zawarła, że opiera się o konsultacje społeczne. Zgodnie z przepisami prawa w konsultacjach społecznych brać udział mogą wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek. W związku z tym nie można wprowadzić ograniczenia wiekowego dla osób, które mogłyby brać udział w głosowaniu - mówił prezes Fundacji Wolności.
Jak zauważył, wykluczenie z głosowania osób poniżej 16 roku życia jest niezgodne zarówno z Konstytucją, jak i z ustawą o samorządzie powiatowym. Wskazuje też na to, że w przepisach w regulaminie BO mowa jest o mieszkańcach, czyli nie tylko o osobach, które ukończyły 16 lat. Mieszkańcami są osoby, które przebywają na terenie miasta z zamiarem stałego pobytu. Dlatego też wszyscy powinni mieć prawo do głosowania.
Petycja była omawiana podczas komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Chełm, która po wszechstronnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i prawnego oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem Prezydenta Miasta Chełm w tej sprawie stwierdziła, że zgłoszone w petycji żądanie zasługuje na uwzględnienie i przyznała rację działaczom. Została też poddana analizie prawnej.
W czwartek (29 grudnia) chełmscy radni pochylili się nad uchwałą w tej sprawie i większością głosów ją przyjęli. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości…
- Jaka będzie dolna granica wieku mieszkańców Chełma, którzy mogą wziąć udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim, bo ja w projekcie uchwały takiej dolnej granicy nie znalazłem – dociekał radny Stanisław Mościcki. – Czy mając miesiąc, można głosować, czy trzeba mieć 15, 14, 13 czy 12 lat? – dopytywał.
- Konkretne rozwiązania w tym zakresie nie są przedmiotem tej uchwały, przedmiotem tej uchwały jest rozparzenie petycji. Natomiast zmiany, jakie zostaną wdrożone to temat na kolejną sesję. Zobaczymy, co w tym zakresie zostanie wypracowane – wyjaśnił Piotr Kowalewski, radca prawny Urzędu Miasta Chełm.
Napisz komentarz
Komentarze