Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Budżet będzie bardziej obywatelski? Dzieci nie ryby, też będą miały głos

12 głosami za przy braku głosów przeciwnych i dwóch wstrzymujących się chełmscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. Tym samym petycję Fundacji Wolności uwzględniono. A to oznacza, że od kolejnej edycji budżetu obywatelskiego do udziału w głosowaniu będą upoważnieni mieszkańcy poniżej 16 lat. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie dolna granica wieku.
Chełm. Budżet będzie bardziej obywatelski? Dzieci nie ryby, też będą miały głos

 Przypominamy, że na problem z funkcjonowaniem chełmskiego BO zwrócił uwagę Krzysztof Jakubowski, prezes zarządu Fundacji Wolności.

- Budżet obywatelski opiera się na konsultacjach społecznych, w których mogą brać udział wszyscy mieszkańcy miasta - uważa. I złożył do Rady Miasta Chełm petycję, która miała na celu wypracowanie takiej zmiany w uchwale dotyczącej regulaminu BO, która zezwoliłaby na głosowanie również osobom poniżej 16 roku życia.

- Złożyliśmy ją w interesie publicznym. Rada miasta w regulaminie BO zawarła, że opiera się o konsultacje społeczne. Zgodnie z przepisami prawa w konsultacjach społecznych brać udział mogą wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek. W związku z tym nie można wprowadzić ograniczenia wiekowego dla osób, które mogłyby brać udział w głosowaniu - mówił prezes Fundacji Wolności. 

Jak zauważył, wykluczenie z głosowania osób poniżej 16 roku życia jest niezgodne zarówno z Konstytucją, jak i z ustawą o samorządzie powiatowym. Wskazuje też na to, że w przepisach w regulaminie BO mowa jest o mieszkańcach, czyli nie tylko o osobach, które ukończyły 16 lat. Mieszkańcami są osoby, które przebywają na terenie miasta z zamiarem stałego pobytu. Dlatego też wszyscy powinni mieć prawo do głosowania. 

Petycja była omawiana podczas komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Chełm, która po wszechstronnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i prawnego oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem Prezydenta Miasta Chełm w tej sprawie stwierdziła, że zgłoszone w petycji żądanie zasługuje na uwzględnienie i przyznała rację działaczom. Została też poddana analizie prawnej.

W czwartek (29 grudnia) chełmscy radni pochylili się nad uchwałą w tej sprawie i większością głosów ją przyjęli. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości…

- Jaka będzie dolna granica wieku mieszkańców Chełma, którzy mogą wziąć udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim, bo ja w projekcie uchwały takiej dolnej granicy nie znalazłem – dociekał radny Stanisław Mościcki. – Czy mając miesiąc, można głosować, czy trzeba mieć 15, 14, 13 czy 12 lat? – dopytywał.

- Konkretne rozwiązania w tym zakresie nie są przedmiotem tej uchwały, przedmiotem tej uchwały jest rozparzenie petycji. Natomiast zmiany, jakie zostaną wdrożone to temat na kolejną sesję. Zobaczymy, co w tym zakresie zostanie wypracowane – wyjaśnił Piotr Kowalewski, radca prawny Urzędu Miasta Chełm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama