Jak wynika z dokumentu przyjętej uchwały, dochody gminy ukształtują się na poziomie ok. 32 mln złotych. Bieżące wyniosą ok. 16,5 mln z złotych, natomiast te majątkowe skalkulowano na poziomie ok. 15,5 mln złotych. Dotacje celowe, jakie urząd pozyska na realizację zadań z zakresu administracji rządowej, to kwota ok. 2 180 000 zł. Drugim znaczącym źródłem planowanych dochodów są te powiązane z opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z tego tytułu do kasy samorządu wpłynie ok. 450 tys. złotych.
Planowane wydatki ukształtują się natomiast na poziomie ok. 34 mln złotych. Bieżące to kwota ok. 16,5 mln złotych, a majątkowe ok. 17,5 mln złotych. Ok. 2 180 000 wyniosą wydatki na zadania zlecone (powiązane z tą samą kwotą określoną w dochodach) oraz ok. 450 tys. będą kosztowały gminę działania związane z gospodarką odpadami komunalnymi (kwota ta pozostaje niezmienna w stosunku do tej zaplanowanej po stronie dochodów).
Planowany deficyt osiągnie poziom ok. 1,9 mln złotych. Jak określono to w uchwale budżetowej, znajdzie on pokrycie w kredytach i pożyczkach długoterminowych. W budżecie zostaną również wydzielone rezerwy: ogólna (kwota ok. 115 tys. złotych) oraz celowa w wysokości ok. 62 tys. złotych. Jednocześnie zobowiązania zaciągnięte w ramach kredytów i pożyczek nie mogą przekroczyć ok. 3 445 000 zł.
Do najważniejszych inwestycji, jakie mają zostać zrealizowane w 2023 roku, zaliczane są m.in.: budowa świetlicy wiejskiej w Dębinie, przebudowa siedziby Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, budowa hybrydowej, hydrofitowej oczyszczalni ścieków oraz przebudowa kilkunastu kilometrów dróg w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. O ile wszystkie plany będą mogły zostać zrealizowane, z nowej nawietrzni będą mogli korzystać mieszkańcy Sarniaka, Poniatówki, Wygnaniec, Teresina, samych Leśniowic, Majdanu Leśniowskiego, Kumowa Plebańskiego oraz Sielca.
Kontynuowane będą również prace związane z realizacją dwu programów powiązanych ze środkami, jakie gmina otrzymała z budżetu UE. Mowa o funkcjonowaniu Dziennego Domu Senior+ „Słowikowo” oraz świadczeniu usługi transportowej dla mieszkańców door-to-door.
Jak założenia budżetu ocenia sama włodarz gminy?
- Nie da się ukryć, że rok 2023 również będzie obfity, jeśli chodzi o różnego rodzaju inwestycje. Miejmy nadzieję, że wszystkie plany uda się zrealizować, mimo niełatwej sytuacji ekonomicznej w kraju i wciąż rosnących cen. Znaczne środki udało się nam pozyskać z rządowego funduszu Polski Ład. Ważną część budżetu stanową inwestycje w infrastrukturę drogową. Ich modernizacja ważna jest również dla rolników, którzy dojeżdżają nimi do swoich pól. Niektóre zadania zostały zaplanowane jako przedsięwzięcia wieloletnie – komentuje kształt budżetu wójt Joanna Jabłońska.
Napisz komentarz
Komentarze