Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Siennica Różana coraz bardziej rOZEnergetyzowana

Do 20 stycznia do urzędu gminy w Siennicy Różanej firmy zajmujące się OZE mogą składać swoje oferty na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych, które trafią do przeszło trzystu tamtejszych gospodarstw domowych. Tym samym siennicki samorząd kontynuuje politykę uzależnienia zużycia mediów od odnawialnych źródeł energii.
Siennica Różana coraz bardziej rOZEnergetyzowana
Siennica Różana coraz bardziej rOZEnergetyzowana
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Bru-nO

Źródło: https://pixabay.com/

Dzięki staraniom władz gminy i pozyskiwanym przez nich środkom unijnym systematycznie rośnie liczba mieszkańców opierających ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, a teraz również wykorzystywanej w gospodarstwach domowych energii elektrycznej, o technologie oparte na OZE. Od 2015 roku mieszkańcy gminy korzystają z około 540 zestawów „solarów”. 

Właśnie ogłoszono nabór dla firm mających zrealizować następny etap procesu uniezależniania gminy od konwencjonalnych źródeł energii. Na jego rozstrzygnięcie czekają kolejni beneficjenci. W ramach działania zainstalowanych zostanie blisko 290 zestawów paneli PV i 15 zestawów kolektorów solarnych. Mają być one zamontowane najdalej do końca sierpnia tego roku.

Cały pakiet wspomnianych działań władzom Siennicy Różanej udało się oprzeć na dofinansowaniu pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W jego ramach ze środków unijnych dotowane ma być do 85% kosztów kwalifikowalnych projektu. Ostateczna wysokość wkładu własnego będzie jasna po zakończeniu procedury przetargowej.

Warto jednak odnotować, że wszyscy uczestnicy projektu podpisali umowy jeszcze w marcu ubiegłego roku. Dzięki temu zyskali możliwość rozliczania wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii na zasadach sprzed 1 kwietnia 2022 roku. Są one zdecydowanie korzystniejsze.

Nie tylko odbiorcy indywidualni zostaną zaopatrzeni w rozwiązania oparte na źródłach odnawialnych. Również budynki użyteczności publicznej mają zostać w nie wyposażone. Dzięki dotacji z Polskiego Ładu zostanie zamontowanych 10 takich zestawów za łączną kwotę przeszło 2,8 mln zł. Samorząd gminy będzie musiał zapewnić niewielki, bo zaledwie pięcioprocentowy wkład własny.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama