Włodarze samorządów powiatu chełmskiego są na ogół zgodni co do tego, że trwa właśnie okres wielkiego prosperity. Takiego, jakiego nie obserwowano od wielu lat i który może rychło zniknąć za horyzontem piętrzących się problemów ekonomicznych. Każdy usiłuje skrzętnie wykorzystać historyczną niemal szansę na poprawę choćby małych fragmentów gminnej rzeczywistości. Ze wszystkich oferowanych przez rząd programów dotacyjnych szczególnie kuszący wydaje się Polski Ład, bowiem pozwala na sfinansowanie inwestycji na poziomie 95-97%. Wkład własny gminy to w wielu przypadkach tylko od 3 do 5%, a więc osiągalny dla uboższych samorządów – takich jak Dubienka właśnie.
Wójt Krystyna Deniusz-Rosiak otwarcie stwierdza, że gdyby nie możliwość pozyskania dodatkowych środków przy tak minimalnym wkładzie własnym, o wielu inwestycjach władze Dubienki mogłyby po prostu zapomnieć.
- Z wielu programów unijnych nie mogliśmy skorzystać, ponieważ nie mieliśmy na wkład własny. Polski Ład otwiera przed nami pewną szansę, ponieważ wymagane są w nim środki własne w wysokości nie większej niż ok. 5% kosztów wykonania całej inwestycji. Na taki wkład nawet my jesteśmy w stanie uzbierać. Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zakładane inwestycje, będziemy musieli posiłkować się kredytem, nie będziemy mieli wyjścia. Mamy też oczywiście problem z dochodami własnymi gminy. Staramy się nie podnosić stawek podatkowych, ponieważ nie chcemy, by opłaty stanowiły dla mieszkańców jakiekolwiek dodatkowe obciążenie. Stąd też poniekąd wynikają nasze finansowe trudności – mówi o planach na 2023 rok wójt Deniusz-Rosiak.
Mimo rozmaitych uwarunkowań, o bieżących dochodach samorządu myśleć po prostu trzeba. Zachętą dla potencjalnych inwestorów nie jest z pewnością fakt, że duże połacie gminnych terenów położone są w obrębie obszarów chronionych Natura 2000. Włodarz gminy dostrzega jednak pewną szansę rozwojową w instalacjach opartych na odnawialnych źródłach energii.
- Chciałabym rozpocząć rozmowy z radnymi na temat ewentualnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Aktualny pochodzi z 2005 roku, zatem jest po prostu przestarzały. Większość samorządów zabiega o to, aby na ich terenach mogły powstawać np. farmy fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe. Mamy wiele takich terenów, które nie są zalesione, a ich ekspozycja na słońce jest odpowiednia. Z naszego punktu widzenia sporą szansę na rozwój stanowią też wiatraki. W tym roku skupimy się z pewnością na już zaplanowanych inwestycjach, ale sądzę, że będziemy mogli rozpocząć pewne prace przygotowawcze – wyjaśnia wójt.
Istotnie – plany, jakie nakreślono w Dubience na bieżący rok, są dosyć ambitne. Na inwestycje urzędnicy planują wydać rekordową, jak na kształt dotychczasowych budżetów, kwotę ponad 16 mln złotych. Wspólnie z powiatem gmina sfinansuje wykonanie dokumentacji projektowej dla drogi relacji Bielin – Rogatka (na dokumentację przeznaczono w budżecie kwotę ok. 180 tys. złotych).
Ok. 28 tys. gmina wyda również na wykonanie dokumentacji drogi relacji Grobelki – Siedliszcze. Budowa studni awaryjnej w Skryhiczynie będzie kosztowała w sumie ok. 100 tys. złotych. Na zakup nowego zbiornika na szambo w Dubience przeznaczona zostanie kwota ok. 20 tys. złotych. Nowy plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna powstanie natomiast obok świetlicy wiejskiej w Skryhiczynie. Jest to inwestycja zaplanowana w ramach funduszu sołeckiego. Zarezerwowano na nią kwota ok. 37 tys. złotych. Podobne obiekty powstaną również w Uchańce. Tam na prace przeznaczona zostanie kwota ok. 15 700 zł. Urządzenie placu zabaw, który powstanie w samej Dubience, będzie kosztowało natomiast ok. 10 tys. złotych.
Ponad 5,2 mln złotych gmina przeznaczy na modernizację ujęć wody w Dubience i Skryhiczynie i jest to jedno z najbardziej kosztownych zadań zaplanowanych w tegorocznym budżecie. W ramach zadań związanych z wodociągowaniem powstaną również nowe przyłącza w Uchańce. Na ich wykonanie zostanie przeznaczone ok. 300 tys. złotych. Nową instalację, pompownię wody, zyskają również mieszkańcy Starosiela. Jej wykonanie będzie się wiązało z wydatkami w wysokości ok. 213 tys. złotych. Pewnej modernizacji będzie podlegała również sieć kanalizacyjna w Dubience. Na przebudowę zostanie przeznaczona kwota ok. 140 tys. złotych. Ostatnim dużym zadaniem z zakresu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej będzie przebudowa przepompowni ścieków w Dubience, gdzie prace zostaną wykonane w ramach kwoty ok. 970 tys. złotych.
Pozostałe pozycje na liście zaplanowanych inwestycji zawierają zadania związane z budową i przebudową dróg i obiektów gminnych. W samej Dubience prace drogowe będą kosztować ok. 1,75 mln złotych. Ok. 340 tys. gmina wyda na remont drogi w Skryhiczynie. Nieco mniej, bo ok. 317 tys. wyniesie przebudowa drogi w Radziejowie. Około 1 mln złotych gmina przeznaczy na przebudowę drogi w Brzozowcu. Środki w wysokości ok. 800 tys. złotych zostały zarezerwowane na przebudowę drogi w Uchańce.
W Krynicy prace drogowe pochłoną ok. 1,7 mln złotych. Porównywalna kwota - ok. 1,5 mln złotych zostanie przeznaczona również na przebudowę drogi relacji Brzozowiec – Janostrów – Starosiele. Nowe oblicze zyska również dawne „Kino Granica”. Jego przebudowa ma kosztować ok. 300 tys. złotych. Pewne prace związane z renowacją zaplanowano również w przypadku budynku urzędu gminy. Kompleksowa termomodernizacja obiektu będzie kosztowała ok. 300 tys. złotych. Renowację przejdzie również budynek lokalnego ośrodka zdrowia. Na prace z nim związane gmina wyda kwotę ok. 400 tys. złotych. Ostatnią pozycję na tej długiej liście planów zajmuje remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w Skryhiczynie. Na obiekt zarezerwowano kwotę ok. 140 tys. złotych.
Napisz komentarz
Komentarze