Na to zestawienie szkoły średnie czekają cały rok. Licea oceniane są za pomocą trzech kryteriów, którymi są: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Wśród źródeł danych organizatorzy rankingu wymieniają: protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zaprezentowano szkoły z najlepszą rankingową pozycją.
Wśród chełmskich liceów najlepsze miejsce po raz kolejny zdobyło I LO.
- Ten prestiżowy ranking jest skarbnicą wiedzy, która pomaga uczniom i ich rodzicom w wyborach dalszej ścieżki kształcenia. W Rankingu Liceów Ogólnokształcących nasza szkoła zajęła 371. miejsce w Polsce, otrzymując tytuł „Srebrnej Szkoły 2023”. W kategorii liceów ogólnokształcących w województwie lubelskim zajęliśmy 15. pozycję, a w Chełmie – 1. miejsce. Naszym absolwentom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do tego sukcesu, serdecznie dziękujemy i gratulujemy - mówi Halina Smyk, dyrektor I LO.
Brązową tarczą i 658. miejscem może pochwalić się II LO w Chełmie. Jest to dobry wynik, zważywszy na fakt, że w poprzednich latach szkoła zdobywała: w 2020 r. – 714. miejsce, w 2021 - 673., a w 2022 – 661. W województwie lubelskim szkoła zajęła 32. miejsce. Jak przekazał nam dyrektor liceum, Zbigniew Niderla, obecne miejsce nie jest w pełni satysfakcjonujące, jednak, mimo trudnego roku szkolnego (naprzemienna nauka zdalna i stacjonarna z powodu pandemii), widać postęp.
- Liczę na to, że solidna, systematyczna praca nauczycieli i uczniów, której efekty już są widoczne (od 4 lat II LO poprawia swoją lokatę w rankingu), przyniesie poprawę lokaty w rankingu w roku bieżącym. Powrót w pełni do nauki stacjonarnej z pewnością także przełoży się na większe zainteresowanie uczniów udziałem w olimpiadach i konkursach, i większe sukcesy uczniów. Pragnę zwrócić jeszcze uwagę na wskaźnik rankingowy (WSK), który osiągnęła szkoła. Wynosi on 41,3 pkt i jest wyższy od ubiegłorocznego o prawie 3 pkt. Do progu, od którego przydzielano „Złotą tarczę" w tym roku zabrakło nam 2,5 pkt. Wskaźnik ten, w przypadku naszej szkoły, regularnie rośnie o ok. 3 pkt rocznie. Wierzę, że w roku następnym przyrost WSK będzie co najmniej podobny, a to pozwoli na uzyskanie przez II LO w Chełmie „Srebrnej tarczy" - podsumowuje Niderla.
Technika oceniane były na podstawie czterech kryteriów: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Wśród chełmskich szkół najlepszy wynik uzyskał Zespół Szkół Technicznych (Technikum nr 2). Szkoła zajęła 214. miejsce i otrzymała srebrną tarczę. W woj. lubelskim uplasowała się zaś na 13. miejscu.
- Nasza szkoła, jako jedna z najlepszych szkół zawodowych w Polsce, ponownie została odznaczona Srebrną Tarczą w Rankingu techników 2023. Od 2015 roku niezmiennie potwierdzamy wysoką jakość kształcenia. Mamy już kilka brązowych i srebrnych tarcz, ale złota jest naszą aspiracją. W bieżącym roku niewiele nam do niej zabrakło, bo zaledwie 4,10 WSK (WSK – główne wskaźniki rankingowe oznaczające odniesienie wartości do wyniku najlepszej szkoły). Wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych, sukcesy w olimpiadach decydują o naszej klasyfikacji, ale dla nas najważniejszy jest sukces ucznia, który doskonali swą wiedzę i umiejętności pod skrzydłami zaangażowanych w pracę nauczycieli i wychowawców w nowoczesnych pracowniach w atmosferze życzliwości i zrozumienia. Zespół Szkół Technicznych w Chełmie jest najlepszą szkołą zawodową w naszym mieście, z czego jesteśmy bardzo dumni - mówi Grzegorz Czyżyk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.
Do rankingu wojewódzkiego dostały się też: Technikum Ekonomiczne nr 3 (28. miejsce), technikum z ZSEiT (miejsce 51.) i technikum z ZSBiG (58. miejsce). Wśród liceów, w rankingu wojewódzkim, na miejscu 70. znalazło się IV LO z Oddziałami Integracyjnymi. im. dr Jadwigi Młodowskiej.
Napisz komentarz
Komentarze