Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Wojsławice. Pojawi się kolejna atrakcja turystyczna - tężnia solankowa

Jedną ze strategii rozwojowych, jakie realizują obecnie władze gminy Wojsławice, jest stała i systematyczna rozbudowa bazy rekreacyjno-turystycznej miejscowości. Już dziś wszyscy zainteresowani mogą korzystać z urokliwego szlaku naturalnych źródełek. Wkrótce na mapie atrakcji pojawi się kolejna instalacja o charakterze prozdrowotnym.
Gm. Wojsławice. Pojawi się kolejna atrakcja turystyczna - tężnia solankowa
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Freepik

Tężnia solankowa to projekt, który zyskuje uznanie coraz szerszej rzeszy samorządowców. Do tej pory tego typu instalacje spotykane były przede wszystkim w miejscowościach typowo uzdrowiskowych, ale ich popularność sprawia, że stają się ciekawą atrakcją także w ośrodkach miejskich. 

Wojsławicka tężnia ma stanowić pewne uzupełnienie już istniejącej bazy rekreacyjno-turystycznej. Z roku na rok gmina przyciąga coraz większe rzesze turystów, którzy chcą obcować z naturalnym krajobrazem i przechadzać się niespiesznie po urokliwych, przyrodniczych szlakach. 

Wójt Henryk Gołębiowski przekonuje, że woda na terenie gminy jest wyjątkowo czysta, dlatego warto udostępnić jej walory szerszej rzeszy turystów.

- Będzie to pierwsza tego typu instalacja na terenie powiatu chełmskiego. Od wielu lat zabiegamy o to, aby jak najlepiej zagospodarować nasze naturalne źródła. Liczne badania pobieranej tam wody wykazały, że nadaje się ona bezpośrednio do spożycia. Tężnia może stanowić kolejny element całego kompleksu rekreacyjnego, który staramy się od lat rozwijać. W tej chwili trwa postępowanie związane z wyłonieniem wykonawcy tej instalacji. Tężnia zostanie posadowiona najprawdopodobniej w okolicy wojsławickiego stawu – informuje o szczegółach projektu wójt Henryk Gołębiowski.

Tężnia to niezbyt skomplikowane urządzenie bazujące na naturalnych elementach. Jak wynika z dokumentacji, konstrukcja tężni zostanie wykonana z drewna świerkowego i będzie posiadała wysokość min. 3 m. Tzw. rdzeń zostanie natomiast wykonany z tarniny śliwy i będzie posiadał wymiary ok. 3 m długości oraz 1,3 m szerokości. 

Instalacja będzie funkcjonowała w technologii naziemnej w oparciu o zbiornik z włókna szklanego. Zbiornik będzie liczył ok. 4 m długości, 2,2 m szerokości oraz ok. 0,4 m wysokości i zostanie zamontowany w drewnianej obudowie. Instalacja będzie również posiadała płaski dach pokryty gontem bitumicznym. Inhalacje w pobliżu tężni powinny stosować osoby zmagające się z chorobami dróg oddechowych, alergiami czy mające problemy z tarczycą. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama