Tym razem konkurs polegać będzie na odnalezieniu w starych, rodzinnych zasobach przepisu na potrawę o przynajmniej 25-letniej recepturze. Danie powinno być ponadto ściśle związane z regionem lubelskim. Organizatorzy zachęcają, aby receptur poszukać w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi. Przysmaki powinny również spełniać kryteria opisane na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs służyć ma oczywiście promocji województwa lubelskiego w zakresie niepowtarzalnej lubelskiej tradycji kulinarnej. Ogłoszenie wyników nastąpi bezpośrednio po zakończeniu prac komisji po każdym z półfinałów oraz finale konkursu. Komisja wyłoni 20 laureatów półfinałów w każdym z powiatów.
- Analizowałyśmy wspólnie możliwość wzięcia udziału w tym konkursie, ale z różnych względów nie włączymy się w tę rywalizację. Uniemożliwiają to nasze zobowiązania zawodowe - mówi Barbara Bornus, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Hruszowie.
Do udziału w rywalizacji zachęca Elżbieta Wagner z koła "Dziarskie Wólczanki". Koło działa na terenie gminy Żmudź. Zaznacza jednak, że wspólnie z członkiniami koła podjęła decyzję, aby tym razem wyłączyć się z rywalizacji.
- W pierwotnym konkursie brałyśmy udział dwukrotnie. To pożyteczna i rozwijająca forma dla kół gospodyń. Nie wszystkie elementy nam odpowiadały, ale przecież każdy ma prawo do własnego zdania. Wspólnie postanowiłyśmy, aby w tym roku zrezygnować ze startu - wyjaśnia pani Elżbieta.
Do zaprezentowania kulinarnej "perełki" przygotowują się już gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich "Swojaki" z Tarzymiech Trzecich. Małgorzata Łagoda zdradza, że wspólnie z koleżankami poszukuje odpowiedniego, wyjątkowego przepisu.
-Do tej pory brałyśmy udział w każdej edycji "Kobiety gospodarnej i wyjątkowej". Obecnie konkurs wydaje się być również bardzo atrakcyjny. W naszej codziennje działalności kulinarnej bazujemy na starych przepuisach, zatem mam nadzieję, że dobrze odnajdziemy się w tej nowej formule konkursu - wyjasnia pani Małgorzata.
Najlepsze prace nagrodzone na etapie powiatowych półfinałów wezmą natomiast udział w finałowym podsumowaniu konkursu. Do finału należy dostarczyć produkty wykonane zgodnie z przepisem i zaprezentowane w tej samej formie, która była oceniana podczas półfinału. Finał konkursu zaplanowany został na 3 września. Uroczysta gala odbędzie się w Restauracji „Drob” w Urszulinie. Organizatorzy przypominają, że werdykt komisji jest ostateczny i nie przysługuje mu prawo odwołania.
Półfinał konkursowy w powiecie chełmskim odbędzie się w Pawłowie. Dokładny termin półfinału nie jest jeszcze znany.
Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń dostępne są na stronie www.lubelskie.pl oraz www.lubelskie.ksow.pl . Wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkursu można uzyskać pod numerami telefonu: 81 441 68 73 lub 81 441 65 38. Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać do 31 marca br. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze