Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Liczyli na pracę w e-handlu, zostali z długami

Sprzedawcy byli największą grupą zawodową wśród bezrobotnych zarejestrowanych na koniec 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krasnymstawie. W dobie Internetu wielu specjalistów z zakresu sprzedaży poszukuje pracy w e-handlu. Warto jednak pamiętać, że oszuści także dostosowują się do rynku. Wraz ze wzrostem zainteresowania zatrudnieniem online, rośnie ilość nieuczciwych ofert pracy. Jedną z takich propozycji otrzymała krasnostawianka.
Pixabay/Mediamodifier
Jak działają oszuści?

Oszust, którego działania opisujemy, od początku podszywa się pod konkretną osobę - właścicielkę hurtowni zabawek. Posługuje się jej imieniem, nazwiskiem oraz danymi firmy.

Trefna oferta dotyczy sprzedaży internetowej artykułów dziecięcych. Scenariusz manipulacji zwykle wygląda podobnie. Okres próbny wymaga wystawienia ofert na osobistym koncie Allegro. Fałszywa pracodawczyni dostarcza zdjęcie i opis produktu, a po udanej transakcji prosi o przesłanie pieniędzy BLIK-iem lub przelewem na jej konto.

Po odebraniu pieniędzy i obietnicy dostarczenia towaru do klienta kontakt się urywa. Jak nietrudno się domyślić, sprzedawane przedmioty nie istnieją. Osoby wystawiające asortyment w imieniu firmy, zostają z długiem wobec klientów, a dokładniej portalu sprzedażowego. Jeśli go nie spłacą, w świetle prawa, sami stają się oszustami.

- Jeśli nawiązanie współpracy odbyło się wyłącznie online, najczęściej za pośrednictwem komunikatora, to jest bardzo prawdopodobne, że towary nie dotrą do Kupujących. Całą odpowiedzialność finansową ponosi wówczas Użytkownik konta, który wystawił ofertę sprzedaży na Allegro i zawarł wiążące umowy z Kupującymi. Będzie on również zobligowany do złożenia wyjaśnień, jeżeli Kupujący zdecyduje się zgłosić sprawę na policję - ostrzegają administratorzy portalu Allegro, odradzając użytkownikom oferty tzw. „szybkiego zarobku” oraz sprzedaż przedmiotów w imieniu innych osób.

Uważaj na pracę marzeń

Zanim odpowiemy na ogłoszenie o pracę, warto przyjrzeć się, czy nie wygląda ono podejrzanie. Propozycje pisane przez oszustów są skonstruowane tak, by budziły, jak największe zainteresowanie. Potencjalni kandydaci kuszeni są wizją osiągania dużych zarobków oraz minimalną potrzebą zaangażowania. Nie ma także wymogów dotyczących doświadczenia - co szczególnie powinno wzbudzić nieufność.

Oferta wyglądała wiarygodnie

- Profil tej osoby wyglądał wiarygodnie, zdjęcia, miejsce zamieszkania, sporo znajomych, konto prowadzone od dawna. Praca miała być nienormowana, maksymalnie 5 godzin dziennie, z wynagrodzeniem 3000 netto. Czerwona lampka zaświeciła mi się od razu, gdy kobieta wspomniała, że podczas 2-tygodniowego okresu próbnego sprzedaż jest realizowana z mojego prywatnego konta allegro - opowiada pani Weronika, która niedawno miała styczność z oszustem podającym się za przedsiębiorczynię.

Na szczęście krasnostawianka ma doświadczenie w e-commerce, czyli handlu elektronicznym i zorientowała się, że oferta jest związana z tzw. “oszustwem na słupa” (świadomym lub nieświadomym - pośrednictwem w przestępstwie gospodarczym).

Wiele osób nie wykazało się jednak takim poziomem ostrożności. Na Facebooku została założona grupa, gdzie m.in.w ostatnich dniach zamieszczane są ostrzeżenia o fałszywej pracodawczyni. Pani Karina straciła 4200 zł, a pani Patrycja 2000 zł i jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Grono zaangażowanych w ostrzeganie przed ofertą pracy liczy obecnie ponad 170 osób, a kolejnych poszkodowanych przybywa. Jak można dowiedzieć się od osób z grupy - dane personalne zlecającej wystawienie produktu nadal nie zostały ustalone przez policje.

- Oszuści pojawiają się na wielu grupach sprzedażowych, więc nie można wykluczyć, że mogą czyhać także na tych naszych, lokalnych. Bądźmy ostrożni - podsumowuje swój apel pani Weronika.

Profil naciągaczki, która skontaktowała się z krasnostawianką, wciąż publikuje na Facebook’u kolejne posty z ofertami.

- Sprawa ciągnie się już od ponad półtora roku. Bardzo często odbieramy telefon z pytaniem o to, czy nie potrzebujemy kogoś do pracy zdalnej - mówi nam pracowniczka rzeszowskiego sklepu, którego nazwa wykorzystywana jest do przestępczego procederu.

Praca dla sprzedawców

Odkąd w 2020 roku na popularności zaczęła zyskiwać praca zdalna, coraz więcej firm prowadzi rekrutacje online. E-commerce otwiera nowe możliwości, szczególnie osobom z doświadczeniem w sprzedaży, które dotąd miały problem w odnalezieniu się na lokalnym rynku pracy.

Rozwój technologii może mieć pozytywny wpływ na poziom zatrudnienia w Polsce, ale oznacza też potrzebę przygotowania na nowe zagrożenia. Oszuści szybko dostosowują się do nowych warunków, wykorzystując niewiedzę i brak ostrożności internautów. Kiedy decydujemy się na szukanie zatrudnienia za pośrednictwem sieci, warto dowiedzieć się, na co powinniśmy uważać. Odpowiadanie na podejrzane ogłoszenia o prace, zamiast obiecywanych pieniędzy mogą przynieść długi i przykre prawne konsekwencje.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama