Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Palimy jak smoki. Zaledwie co 9 Polak-palacz chce rzucić nałóg [RANKING WOJEWÓDZTW]

Aż 8 mln Polaków pali papierosy. W porównaniu z innymi krajami UE wypadamy pod tym względem źle. Na raka umieramy częściej niż inni Europejczycy. W których województwach pali się najwięcej?
Palimy jak smoki. Zaledwie co 9 Polak-palacz chce rzucić nałóg [RANKING WOJEWÓDZTW]

Autor: Pixabay

Wnioski z badań CBOS i raportu WHO – jak podaje medonet.pl – są dla Polski przygnębiające: tytoń pali co 4 dorosły Polak (prawie 8 mln). Najczęściej są to osoby w wieku 40-49 lat. 

Co gorsza, większość palaczy w Polsce nie chce rozstać się z tym nałogiem. Chciałby tego zaledwie co 9 palacz.

Słaba jest też skuteczność programów, które mają zachęcić palaczy do pożegnania się z nałogiem. W efekcie – jak wynika z badań – z tego powodu umiera na raka coraz więcej osób.   

Przybywa nam palaczy

Potwierdzeniem tych smutnych wniosków są wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022. Co z niego wynika?

Że papierosy pali średnio 30 proc. Polaków, o 3 punkty procentowe więcej niż w 2021 roku. 22 proc. Polaków zalicza się do nałogowych palaczy (wzrost o 3 punkty). Tylko 8 proc. palaczy deklaruje, że sięgają po wyroby tytoniowe okazjonalnie. 

Wśród kobiet 21 proc. to nałogowe palaczki, wśród mężczyzn ten odsetek jest wyższy i wynosi 24 proc.

Nałogowych palaczy jest niemal trzy razy więcej wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym (34 proc.) niż z wykształceniem wyższym (13 proc.).

Wśród czynnych palaczy aż 56 proc. próbowało rzucić palenie, ale bez powodzenia,. 23 proc. nie próbowało jeszcze zerwać z nałogiem, ale ma to w planach. 21 proc. czynnych palaczy (23 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn) nigdy nawet nie próbowało tego zrobić.

W jakim województwie jest najwięcej nałogowych palaczy?

Najwięcej nałogowych pochodzi z tzw. zielonych płuc Polski, czyli Warmii i Mazur. Przyznaje się do tego 27 proc. mieszkańców. „Sukcesami” w tej sferze mogą się też pochwalić Zachodniopomorskie i Lubuskie. A tak prezentuje się pełny ranking województw:

1. warmińsko-mazurskie 27 proc.

2. zachodniopomorskie  26 proc.

3. lubuskie  25 proc.

4-6. dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie  24 proc.

7-8. lubelskie, podlaskie  23 proc.

9-13. łódzkie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie  22 proc.

14. wielkopolskie  21 proc.

15. małopolskie  20 proc.

16. podkarpackie  19 proc.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: zrobili se komis na parkingach miejskich i nie można zaparkować na 10 minut aby zrobić szybkie zakupyData dodania komentarza: 7.09.2024, 09:52Źródło komentarza: Chełm. Płatne parkowanie podzieliło mieszkańców [SONDA]Autor komentarza: os RejowieckaTreść komentarza: Powinno być głosowane za i przeciw - są tylko "progi zwalniające na Kochanowskiego" a tężnia solankowa odrzucona.Data dodania komentarza: 7.09.2024, 08:47Źródło komentarza: Chełm. Mieszkańcy, pamiętajcie o Budżecie Obywatelskim!Autor komentarza: Katarzyna DubajTreść komentarza: Potrzeba delaz i actionData dodania komentarza: 7.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Złoty Róg w Krasnymstawie. Kiedy powstanie? W jakich sklepach zrobimy tam zakupy?Autor komentarza: tutejszyTreść komentarza: wody po kostki albo do kolanData dodania komentarza: 6.09.2024, 15:26Źródło komentarza: Gm. Chełm. Akcja ratunkowa w Stańkowie. Mężczyzna wpadł do UherkiAutor komentarza: Mieszkaniec chelmaTreść komentarza: Niech nie gadają głupot, chcą zaoszczędzić odkrywając te „baseny” na noc. Problem nie tkwi w dzień, gdy temperatura właśnie jest najwyższa i powinno się rozprzestrzeniać, tylko w nocy gdy nikt nie widzi. Problem jest szczególnie po godzinie 19/20 gdy już robi się ciemno. Żadne chemikalia ze żniw tylko czysta chęć zaoszczędzenia na utylizacji rozpuszczając opary w powietrze;)Data dodania komentarza: 6.09.2024, 13:38Źródło komentarza: Chełm. Powrócił koszmar mieszkańców! Znów śmierdzi z oczyszczalni
Reklama
Reklama
Reklama