Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Badanie wzroku dla osób z cukrzycą. OKOBUS przyjedzie do Krasnegostawu

Na terenie województwa lubelskiego realizowany jest program szybszej diagnostyki wzroku cukrzyków. Okobus, gdzie prowadzone są badania, odwiedził już pięć miejscowości. 23 marca przybędzie do Krasnegostawu.
Badanie wzroku dla osób z cukrzycą. OKOBUS przyjedzie do Krasnegostawu

Źródło: gov.pl

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób. Jednej trzeciej z nich zagraża retinopatia cukrzycowa. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i lekarzy rodzinnych.

- Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania - powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podczas inauguracji projektu.

Okobus zaczął objazd województwa od Wysokiego (tam odbyła się inauguracja projektu). Był już w Kurowie, Michałowie, Starym Brusie i Stróży. W tym tygodniu odwiedzi między innymi Krasnystaw. W sumie w mobilnym gabinecie okulistycznym do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę ma być przebadanych 5 tys. pacjentów. Wskazują ich lekarze rodzinni, po czym są oni diagnozowani w pojeździe.

Okobus jest wyposażony w kamerę okulistyczną, która pozwala na wykonanie zdjęć dna oka i badanie angio- OCT - wystarczające do zarejestrowania najwcześniejszych objawów cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki wykonanych badań są następnie przesyłane do oceny specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To oni typują pacjentów potrzebujących dalszego leczenia.

Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln złotych.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama