W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób. Jednej trzeciej z nich zagraża retinopatia cukrzycowa. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i lekarzy rodzinnych.
- Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania - powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podczas inauguracji projektu.
Okobus zaczął objazd województwa od Wysokiego (tam odbyła się inauguracja projektu). Był już w Kurowie, Michałowie, Starym Brusie i Stróży. W tym tygodniu odwiedzi między innymi Krasnystaw. W sumie w mobilnym gabinecie okulistycznym do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę ma być przebadanych 5 tys. pacjentów. Wskazują ich lekarze rodzinni, po czym są oni diagnozowani w pojeździe.
Okobus jest wyposażony w kamerę okulistyczną, która pozwala na wykonanie zdjęć dna oka i badanie angio- OCT - wystarczające do zarejestrowania najwcześniejszych objawów cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki wykonanych badań są następnie przesyłane do oceny specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To oni typują pacjentów potrzebujących dalszego leczenia.
Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln złotych. |
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze