Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Stoi na stacji lokomotywa... Huczy i buczy, i spać nie daje...

Jak niewiele wspólnego z popularnym wierszem Juliana Tuwima ma rzeczywistość na dworcu głównym PKP w Chełmie, przekonała się pani Halina, która podzieliła się z nami pewną nietypową obserwacją. - Silniki lokomotyw ukraińskich pociągów, które przyjeżdżają na naszą stację, pracują bardzo długo po tym, jak pociąg kończy swój bieg. I są uruchamiane na długo przed planowaną porą odjazdu. Ich praca jest tak głośna, że nie sposób spokojnie zasnąć.
Chełm. Stoi na stacji lokomotywa... Huczy i buczy, i spać nie daje...

- Czy muszą tak długo pracować? Mieszkam nieopodal, powoli tracę cierpliwość. To jest nie do wytrzymania! Boli mnie głowa, cierpi moja mama, pomóżcie! - żali się nasza Czytelniczka. 

Postanowiliśmy dowiedzieć się, co na ten temat mają do powiedzenia pracownicy kolei.

Zanim jednak poprosiliśmy o oficjalne stanowisko rzecznika odpowiedniej spółki kolejowej, postanowiliśmy sprawdzić, czy opisywane zjawisko ma faktycznie miejsce. Zaobserwowaliśmy ukraiński skład, który wjechał na stację ok. 16 i faktycznie maszynista nie wyłączył silników. Jak się później okazało, skład odjechał dopiero za ok. 1,5 h, a silniki lokomotywy pracowały bezustannie. 

Okazało się, że za obsługę składów ukraińskich pociągów odpowiedzialna jest spółka PKP Intercity S.A. Natomiast za obsługę samych torów spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. Nie udało się nam jednak ostatecznie uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego silniki lokomotyw muszą pracować tak długo i w sposób tak uciążliwy dla osób, które mieszkają w pobliżu dworca. 

Wciąż czekamy na wyjaśnienia, czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu.

Do sprawy wrócimy, gdy otrzymamy odpowiedź.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Realista 11.04.2023 21:38
Komentarze na poziomie gimnazjum, co w Chełmie nie dziwi akurat wcale. Zacofanie miasta na tle kraju musi w końcu z czegoś wynikać. Mieszkałem przy dworcu 30 lat i nigdy hałas mi nie przeszkadzał, ale te lokomotywy to inna para kaloszy. Hałas jest o wiele większy niż jakakolwiek lokomotywa, którą kiedykolwiek słyszałem. Łomot nie do zniesienia - i żeby było jasne, nie mówimy tu o 1 godzinie na rozgrzanie silników ale o 5, czasem 6 godzinach łomotu wielotonowego potwora sprzed stu lat, który pompuje do atmosfery tyle spalin, że na pewno źle się to odbija na zdrowiu mieszkańców z okolicy. Smród palonego diesla czy co oni tam leją do zbiorników niesie się po okolicy, a my i nasze dzieci wdychamy ten syf. Porady w stylu „przenieś się do lasu” możecie sobie wsadzić, najlepiej tam gdzie słońce nie dociera. Pocieszające jest to, że wasza opinia nie ma żadnego znaczenia niemniej jednak sugeruję aby jeden z drugim ekspert zanim zacznie wyzywać innych od cweli wziął stosowny rozbieg i j***ął się porządnie w łeb bo waszymi wypocinami można się co najwyżej podetrzeć. Dla waszej informacji również lokomotywa nie musi pracować aby w pociągu działało ogrzewanie co wiem od personelu dworca. Problem jest poważny ale jak zwykle na przestrzeni ostatnich miesięcy polscy obywatele muszą znosić niedogodności na rzecz „braci” ze wschodu. Tak dłużej być nie może.

Struś 28.03.2023 08:45
Mieszkałem koło szlaku kolejowego i do tego byłem maszynistą. Jakoś mi to nie przeszkadzało i nie przeszkadza . A jak komuś to przeszkadza to proponuję do lasu się przenieść.

Gosc 22.03.2023 20:38
Były drzewa było znośnie wycięte wszystkie na kończyła słychać zapowiedzi z dworca

Olo 30.03.2023 20:17
Co napisał

Jfuj 22.03.2023 13:00
Po mieszka parę lat to nie będzie słyszę. Zresztą wiedziała gdzie są tory jak kupiła mieszkanie

Mechanik 22.03.2023 07:54
lokomotywa to nie samochód, że można jechać na zimnym, hamulce trzeba nabić powietrzem, przy uruchamianiu zjada dużo ropy itd. zwyczajnie nie jest opłacalne czasowo-ekonomicznie operacja wyłączenia i włączenia lokomotywy po półtorej godziny

PaWeL 22.03.2023 09:24
Dokładnie a ona musi trasę robić pełne zbiorniki z paliwem na Ukrainę puste do Polski. Nie ma czasu na wygaszanie

Felis manul 22.03.2023 01:36
Lokomotywa to nie samochód. Nie wolno wyłączać silników tuż po zatrzymaniu. I nie wolno jechać od razu po zapaleniu silników. I to i to potrzebuje czasu.

anzb 21.03.2023 23:28
Lokomotywa to nie samochód osobowy, że można w nim uruchamiać silnik ile razy się chce i zaraz po uruchomieniu jechać. Układ hamulcowy sterowany jest pneumatycznie i za odpowiednie ciśnienie odpowiedzialna jest sprężarka, którą napędza silnik lokomotywy. Po dłuższym postoju może dojść do ubytku sprężonego powietrza w układzie i w związku z tym przed ruszeniem silnik lokomotywy i tak będzie musiał jakiś czas chodzić by sprężarka nabiła powietrze do odpowiedniej wartości by pociąg w ogóle mógł ruszyć. Jeżeli ktoś kupił mieszkanie lub wybudował dom przy torach kolejowych powinien liczyć się ze wzmożonym natężeniem chałasu.

Kolejarz 21.03.2023 20:40
Po pierwsze na lokomotywie siedzi maszynista. Cały czas pojazd musi być dozorowany. Co za tym idzie człowiek w środku musi się móc ogrzać. Po drugie każde uruchomienie to grzanie silnika, strata czasu i skrócenie jego żywotności. Po trzecie skoro pani kupiła dom czy mieszkanie przy torach to czego się spodziewała? Ciszy i ćwierkania ptaków? Mogła kupić dom przy cmentarzu. Proste. Nie pidoba się? Przeprowadzka. Kto tam był pierwszy kolej czy mieszkańcy??

Edek 21.03.2023 23:11
Dokładnie tak. Mieliśmy taką samą sytuację w jednej z uzdrowiskowych miejscowości w Polsce bo też jakiś cwel co mieszka koło torów wielce skarżył się na pracujące silniki. My tam nie mieliśmy żadnego pomieszczenia socjalnego. Podczas 2h przerwy gdzieś musiałem się ogrzać. Wagony również musiały być ogrzewane i przygotowane na przyjęcie pasażerów co wiąże się z nieustanną pracą lokomotywy. Wyłączenie silników czyli doprowadzenie do znacznego ochłodzenia się wagonów powoduje później dużo większe zużycie ropy na podniesienie w nich temperatury do takiego poziomu aby zaraz pasażerowie nie ujadali jak przyjdą. Śmieszą mnie takie pizdy jak ta tutaj przytaczana. Niech się wyprowadzi jak ma problem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama