Gabriel Rzeszut, jeden z uczniów biorących udział w projekcie "Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim"zaznacza, że założeniem konkursu jest upamiętnienie żydowskiego bohaterstwa w szerszym kontekście, natomiast za najważniejszy punkt odniesienia uczestnicy mają obrać właśnie powstanie w getcie. Tym samym, przy pomocy wybranego narzędzia edukacyjnego, mają uczynić to wydarzenie znanym w lokalnej społeczności i we własnym środowisku. Pomaga mu koleżanka - Amelia Staniak. Oboje uczęszczają do klasy VIII.
- Moja grupa zdecydowała, że zajmiemy się przygotowaniem odpowiedniej strony internetowej na temat powstania w getcie. Zbieramy zatem potrzebne informacje, korzystamy z pomocy pracowników biblioteki i lokalnych instytucji. Zaangażowaliśmy również do naszego projektu lokalne władze, panią wójt Zdzisławę Bożenę Deniszczuk. Podsumowanie rywalizacji będzie miało miejsce już na przełomie marca i kwietnia. Ta strona będzie zbierała nasze najważniejsze ustalenia i owoce pracy – wyjaśnia Gabriel.
Organizatorem konkursu jest kancelaria Sejmu RP. Młodzież z Wierzbicy włączyła w swoje działania przedstawicieli lokalnych środowisk, m.in. drużynę harcerską. Druhowie wykonywali na jednej ze swoich zbiórek żonkile, symbol pamięci o Żydach i powstaniu, które wybuchło w warszawskim getcie wiosną 1943 roku.
-Cieszymy się również, że uda się zorganizować koncert zespołu "Szalom", który odbędzie się 15 kwietnia w Kościele pw. MB Ostrobramskiej i Św. Wojciecha w Wierzbicy. Poza stroną zaprojektowaliśmy również folder, gazetkę szkolną, ogłosiliśmy także szkolny konkurs plastyczny pt. "Powstanie w getcie Warszawskim oczami młodego człowieka" - wyjaśnia Amelia.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze