Wedle aktualnych badań zaledwie 38 procent młodych kobiet na terenie Unii Europejskiej posiada umiejętności i wiedzę niezbędną do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jest to odsetek mniejszy, niż w przypadku mężczyzn. Co więcej, te same źródła pokazują, że wraz z wiekiem spada zainteresowanie młodych kobiet nauką, technologią, inżynierią i matematyką.
Stąd też pomysł różnych instytucji na wdrażanie projektów, które za cel obierają sobie wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt, w szczególności poprzez poszerzenie ich kompetencji cyfrowych i przedsiębiorczych oraz zwiększenie ich pewności siebie w wyborze ścieżek dalszej kariery. Jednym z nich jest właśnie ESTEAM.
– Podczas wyjazdu, na który zostałyśmy zaproszone, przeprowadzono całodniowy cykl prelekcji, warsztatów i spotkań. Miały one umożliwić młodym kobietom nawiązanie kontaktu z podobnie myślącymi rówieśniczkami. Na zajęciach zajmowano się kreowaniem innowacyjnych pomysłów metodą „design thinking” (myślenia projektowego, które na podstawie różnych strategii, ma wyeliminować potencjalne problemy odbiorców, przyp. red.) oraz prezentacjami wypracowanych rozwiązań biznesowych. Wszystko to pod czujnym okiem doświadczonych trenerek i liderek zespołów roboczych. W spotkaniach wzięły także udział przedstawicielki Komisji Europejskiej oraz członkini Fundacji Deloitte Polska – przekazała nam Sylwia Wójcik-Wilkołazka, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości z I LO, która również uczestniczyła w wyjeździe do siedziby firmy.
Jednym z elementów wydarzenia było także wystąpienie motywacyjne krasnostawskich licealistek: Mileny Lis, Aleksandry Skubisz i Mai Wieleby. Dziewczęta opowiedziały o swoich międzynarodowych sukcesach, które osiągnęły pod okiem swojej opiekunki od podstaw przedsiębiorczości.
Czytaj także:
- Nie będzie śledztwa. Poszukiwany 29-latek odebrał sobie życie
- Region. I już po rolniczym „okrągłym stole”. Co udało się ustalić?
- Gm. Żółkiewka. Strażacy na ratunek kobiecie podłączonej pod respirator
- Dla Martyny Błaziak, zwyciężczyni The Voice of Głowacki, muzyka jest remedium na codzienne smutki
- 100 lat pomocy dzieciom. Piękny jubileusz placówki Sióstr Służebniczek
Napisz komentarz
Komentarze