Władze gminy zaproponowały stosowny projekt uchwały w oparciu o pismo, jakie chełmski magistrat wystosował w tej sprawie na początku marca.
- Miasto zwróciło się do nas z prośbą, aby wesprzeć finansowo pobyt dzieci z terenu gminy w miejskich żłobkach. Sama gmina takich placówek nie posiada, zatem nasi mieszkańcy muszą tymczasem korzystać z możliwości, jakie oferuje w tym zakresie miasto Chełm. Czynimy starania, aby takie miejsce czy miejsca powstały również u nas – wyjaśniał tytułem wstępu wójt Wiesław Kociuba.
Szczegóły zaplanowanej współpracy omówił natomiast sekretarz Paweł Ciechan.
- Według danych, jakie przedstawiono w wystosowanym do nas piśmie, do miejskiego żłobka „Słoneczko” uczęszcza w tej chwili ośmioro dzieci. Do placówki „Chełmskie Niedźwiadki” natomiast 14 dzieci z terenu gminy. W sumie w miejskich placówkach jest 22 dzieci w wieku do lat 3. Warto nadmienić, że zgodnie z zapisem art. 7 „Ustawy o samorządzie gminnym” zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności odnosi się to do zadań dotyczących polityki prorodzinnej – przypomniał sekretarz Ciechan.
Ciechan wyjaśnił, że tym samym podjęcie stosownej uchwały będzie wpisywało się w politykę prorodzinną gminy, ale miasto Chełm również będzie zobowiązane do przyjęcia podobnego dokumentu. Okazuje się również, że podjęcie uchwał przez obydwa organy nie wyczerpuje jeszcze całego procesu przyjęcia odpowiednich rozwiązań. Potrzebne będą dalsze negocjacje co do sposobu rozliczania pobytu dzieci i wnikliwa analiza takich informacji, jak np. meldunek.
- Sądzę, że istotą sprawy jest to, że dotyczy ona dosyć dużej grupy dzieci. Usiłowaliśmy już ze swojej strony dociekać, czy są to dzieci z miejscowości sąsiadujących bezpośrednio z miastem czy też z terenów położonych w głębi gminy. Zastanawiamy się, czy nie jest przypadkiem tak, że rodzice i dzieci mają meldunek na terenie gminy, ale de facto mieszkają w mieście i wynajmują mieszkanie. Wszystkie te elementy musimy dokładnie rozpoznać i rozważyć. Ważne wydaje się być i to, gdzie dany mieszkaniec płaci podatki – uzupełnił sekretarz Ciechan.
Nadmienił również, że jeśli idzie o żłobki, to ich pracownicy nie podlegają przepisom Karty Nauczyciela, pracują w sposób ciągły, również w wakacje, zatem system rozliczania powinien uwzględniać także ten czynnik.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze