Uczniowie realizują zadania związane z pięcioma obszarami tematycznymi: ptaki, owady, zwierzęta leśne, zwierzęta wodne i wodno-błotne (ze szczególnym uwzględnieniem żółwia błotnego), rośliny leśne i łąkowe.
Można powiedzieć, że młodzież przyrody będzie się uczyła „na żywo” i będą to lekcje dalekie od szkolnych, utartych schematów. Będą mieli okazję do tego, aby porozmawiać z zawodowymi przyrodnikami, wybudować leśną ścieżkę edukacyjną, zaaranżować kilka stref edukacyjnych i wielki piknik ekologiczny na podsumowanie.
- Uczniowie naszych szkół są już po pierwszych zajęciach, w ramach których sami zbudowali budki dla ptaków i hoteliki dla owadów. Trzeba przyznać, że taka forma nauki wszystkim bardzo odpowiada i budzi sporo pozytywnych emocji – podkreśla wójt Joanna Jabłońska. I dodaje – Cieszę się, że młodzi ludzie interesują się otaczającą nas przyrodą i chętnie uczestniczą w zajęciach.
Duża część projektu związana jest z lokalną atrakcją turystyczną – zalewem Maczuły w Horodysku. Powstanie tam ścieżka edukacyjna, składająca się z sześciu tablic dotyczących zwierząt leśnych oraz czterech tablic dotyczących roślin leśnych i łąkowych.
- Dalej, przez ok 300 m, ścieżka prowadzić będzie wzdłuż brzegu Maczuł, przy którym ustawionych zostanie pięć tablic poświęconych zwierzętom wodnym i wodno-błotnym. Dodatkowo przy tych tablicach „zamieszka” żółw błotny – wyjaśnia dalej wójt Jabłońska.
Wydarzeniem finałowym projektu będzie piknik ekologiczny przy zalewie, podczas którego odbędzie się oficjalne otwarcie ścieżki, po której po raz pierwszy oprowadzi pracownik Nadleśnictwa Chełm. Ponadto uczniowie biorący udział w projekcie przygotują inscenizację o tematyce ekologicznej.
- Mamy nadzieję, że dzięki realizacji takich projektów świadomość ekologiczna mieszkańców naszej gminy będzie zdecydowanie wyższa, a młodzi ludzie będą jeszcze wrażliwsi na piękno otaczającej nas przyrody – dodaje wójt.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze