- Daty te nie są przypadkowe, gdyż 17 marca to początek likwidacji getta w Lublinie w 1942 roku, a 19 kwietnia to początek powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Projekt zakładał przygotowanie przez młodzież prezentacji o ludności żydowskiej w Krasnymstawie - informuje Krzysztof Kowalczyk, dyrektor krasnostawskiej Trójki.
Uczniowie pod opieką Anny Wrony w pierwszej fazie projektu zbierali informacje na temat ludności żydowskiej w Polsce i na ziemi krasnostawskiej. Efekt można było zobaczyć 19 kwietnia. Uczennice: Wiktoria Dunaj, Oliwka Mazurek i Klaudia Żuk zaprezentowały swoją pracę, przeplatając ją pieśniami żydowskimi. Później młodzież obejrzała prezentację o historii obozu koncentracyjnego na Majdanku przygotowaną i przedstawioną przez edukatorów Państwowego Muzeum na Majdanku.
- Po obejrzeniu obu prezentacji odczytaliśmy imiona dzieci żydowskich, które straciły życie w czasie II wojny światowej. Jest to akcja „Dzieci przeciwko wojnie – każde dziecko ma imię”, która powstała z inicjatywy dyrektorki Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz Gołdy Tencer, a także we współpracy z biurem edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacją Shalom - mówi dyrektor
Na koniec delegacja udała się na krasnostawski kirkut, gdzie złożyła przy macewach znicze, żonkile i białe kamyki, które symbolizują pamięć o zmarłych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Krasnystaw. Szlak dziedzictwa żydowskiego”, która będzie dostępna dla zainteresowanych do końca maja.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze