14 i 15 kwietnia w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku (woj. podkarpackie) miał miejsce finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Wzięły w niej udział 23 drużyny, które reprezentowały okręgi, w których funkcjonują Regionalne Kluby Racjonalizacji i Wynalazczości. Nasze miasto, pod okiem Elżbiety Lipskiej i Hanny Jarosz, reprezentowała 3-osobowa drużyna w składzie: Radosław Świderski z klasy 4I z Zespołu Szkół Technicznych i Mikołaj Soja i Miłosz Andryszczuk z I LO w Chełmie. Zajęli oni I miejsce.
Olimpiada skierowana jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych, która zainteresowana jest postępem technologicznym i wynalazkami. Jej celem jest m.in. zapoznanie młodzieży z problemem ochrony przemysłowej własności w warunkach europejskiej gospodarki rynkowej oraz umiejętność zgłaszania wynalazczych projektów do Urzędu Patentowego do ochrony.
Uczestnicy muszą najpierw przejść etap okręgowy, który w naszym mieście każdego roku organizowany jest przez „RKTiR” Stowarzyszenie Edukacyjno-Techniczne pod nadzorem Elżbiety Lipskiej. Pytania testowe i praktyczne na eliminacjach okręgowe przygotowuje rzecznik patentowy, mgr inż. Jerzy Jonak.
Ogólnopolski finał składa się z etapu pisemnego i ustnego. Pierwsza część zawiera 40 pytań testowych i 4 zadania praktyczne. Trzeba wykazać się znajomością przepisów prawa z zakresu ochrony własności intelektualnej, umiejętnością przygotowywania zgłoszeniowej dokumentacji do Urzędu Patentowego, znajomością praw wyłącznych, które w Polsce są przyznawane na projekty wynalazcze oraz znajomością historii wynalazków. W części ustnej zawodnicy muszą odpowiedzieć przed komisją na cztery wylosowane pytania.
Uczniowie, po pisemnych zmaganiach, mieli okazję zwiedzić również atrakcje woj. podkarpackiego: spływ rzeką San galerami, zorganizowany przez Bractwo Flisackie z Ulanowa czy muzeum Andrzeja Pityńskiego słynnego polskiego rzeźbiarza z Ulanowa.
Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów z siedzibą w Warszawie, przy współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Urzędu Patentowego RP.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze