Finałowa gala, w czasie której swoje pomysły przedstawiało 10 zespołów wyłonionych na wcześniejszych etapach rywalizacji, odbyła się we czwartek, 20 kwietnia, w kompleksie Warsaw Spire. Jury, w którym zasiadali przedstawiciele świata biznesu, instytucji badawczo-rozwojowych i wykładowcy akademiccy, zdecydowało, że to jednak uczennice krasnostawskiego liceum sięgnęły po ostateczny tryumf.
– To ogromny sukces naszych przedsiębiorczych dziewczyn, gdyż poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a pozostałe zespoły pochodziły z dużych ośrodków miejskich: Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Komisja konkursowa oceniała projekty m.in. ze względu na ich wartość merytoryczną, staranność wykonania, kreatywność, przekaz, umiejętność zaciekawienia odbiorcy czy pracę koncepcyjną. Równie ważnym elementem oceny był postęp, jaki zrobili młodzi członkowie zespołów od momentu zgłoszenia projektu aż do prezentacji finalnego rozwiązania – informuje Sylwia Wójcik-Wilkołazka, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości, która sprawowała opiekę merytoryczną nad dziewczynami.
Rywalizacja polegała na opracowaniu pomysłu rozwiązania któregoś z problemów trapiących współczesne społeczeństwa. Licealistki z Jagiełły zaproponowały przedsięwzięcie pod nazwą „POKOLENIA DO POŁĄCZENIA”. W założeniach koncepcja dotyczy wsparcia i integracji osób starszych m.in. poprzez usprawnienie komunikacji i włączenie cyfrowe, a jego głównym celem jest zapewnienie seniorom pomocy w docieraniu do informacji o wydarzeniach lokalnych (zwłaszcza tych skierowanych do starszej grupy odbiorców) oraz przystępną formę nabywania umiejętności cyfrowych. W poruszaniu się po cyberprzestrzeni i korzystaniu z nowych technologii seniorom mają pomagać młodzi wolontariusze. Tym samym starsze osoby uczestniczące w programie miałyby możliwość większej integracji w środowisku lokalnym i zminimalizowany zostałby problem ich samotności.
– Dziewczyny przy realizacji projektu wykazały się ogromną wrażliwością, empatią i chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Cieszymy się, że także te wartości zostały docenione – twierdzi Wójcik-Wilkołazka.
Krasnostawskie licealistki dzięki tryumfowi otrzymały także bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym stypendium finansowe w wysokości 30 tys. zł do podziału na członkinie zespołu oraz smartfony Samsung Flip. Zyskała również szkoła, otrzymując multimedialny i interaktywny monitor.
Czytaj także:
- Krasnystaw. Czytelnicy się skarżą: Niebezpieczne wyrównanie na ul. Kościuszki
- Krasnystaw. Diamentowe indeksy AGH dla licealistów
- Krasnystaw. Odkrywali historię i losy Żydów w regionie [ZDJĘCIA]
- Krasnystaw. Szkoda bez konkurencji. „Nowy” dyrektor powiatowej jednostki organizacyjnej
- Przywrócą zalewowi w Tuligłowach dawny blask? Będzie porozumienie
Napisz komentarz
Komentarze