Właściciele czworonogów mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 40 proc. kosztów zabiegu. Planowo akcja prowadzona będzie do 30 listopada, chyba że wcześniej wyczerpane będą środki zabezpieczone na ten cel w budżecie gminy. Z dotacji skorzystać mogą osoby, które mieszkają na terenie gminy Kraśniczyn i utrzymują swoje psy i/lub koty. Aby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek do miejscowego urzędu gminy.
– Nie ukrywam, że to właśnie za namową mieszkańców po raz pierwszy umieściliśmy to zadanie w naszym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Otrzymywaliśmy sporo pytań dotyczących tego zagadnienia. We wcześniejszych latach ciężko było nam wygospodarować budżet na ten cel. W tym roku postanowiliśmy to zmienić – mówi Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn.
Zabiegi będzie można wykonać w dwóch gabinetach, z którymi podpisaną umowę ma Urząd Gminy: w Kraśniczynie w gabinecie Grzegorza Gutowskiego i w Krasnymstawie w placówce Agnieszki Cichosz. Pomimo tego, że jak twierdzą urzędnicy, w gminie nie ma dużego problemu z bezpańskimi zwierzętami i ich niekontrolowanym rozmnażaniem, jest to działanie prewencyjne, aby sytuacja taka nie miała miejsca w przyszłości.
Jak przekonują weterynarze, bezsprzeczną zaletą zabiegów sterylizacji i kastracji jest nie tylko możliwość kontroli nad rozmnażaniem się zwierząt i ograniczanie problemu ich bezdomności. To także forma troski o same zwierzęta.
– Przeprowadzenie tego zabiegu ogranicza nie tylko ryzyko zachorowania na wiele chorób, ale także niweluje niedogodności związane ze standardowym zachowaniem pod wpływem hormonów buzujących w zwierzęciu w okresie rui. Wtedy to zwierzęta, na skutek tzw. stresu rozrodczego, stają się niespokojne, często bardziej agresywne, a także przestają słuchać swoich właścicieli. Takie zwierzęta mogą uciekać, a w przypadku samców często pojawiaja się skłonności do rywalizacji i toczenia walk, co samo w sobie może doprowadzić do wielu uszkodzeń i niebezpiecznych sytuacji – informuje Agnieszka Cichosz, weterynarz z Krasnegostawu.
– Zwierzaki po takim zabiegu często żyją dłużej. Są również mniej narażone na zmiany nowotworowe układu rozrodczego, dzięki zahamowaniu ekspozycji na hormony płciowe. W przypadku suk jednym z najczęstszych wskazań do zabiegu jest ochrona przed ropomaciczem. Zabieg niweluje również ryzyko wystąpienia ciąży urojonej – wymienia pozytywne aspekty nasza rozmówczyni.
Jak każdy zabieg medyczny, tak i sterylizacja zwierząt wiąże się z pewnym ryzykiem, aczkolwiek jest ono niewielkie. Zdecydowanie przewyższają je korzyści z takiej decyzji.
– Odnośnie wad sterylizacji, to jest to ryzyko związane z narkozą, aczkolwiek jest ono bardzo niskie i dotyczy bardzo niewielkiego odsetka zwierząt. Można je także zniwelować przez przeprowadzenie odpowiednich badań. Ponadto pojawia się kwestia nieodwracalności zabiegu, bo po jego wykonaniu nie można cofnąć skutków. W niektórych przypadkach pojawia się także skłonność do nadwagi pupili, aczkolwiek jest to element, który jest łatwy do skorygowania przez racjonalne żywienie – dodaje Pani Agnieszka.
- Czytaj także:
- Może mieć ponad 4000 lat! Sensacyjne znalezisko pod Krasnymstawem [ZDJĘCIA]
- Krasnystaw. Zetka najlepsza w województwie. Zgarnęli Srebrne Wilki [FOTO+WIDEO]
- Młodzi kierowcy rywalizowali... pod okiem policjantów
- Krasnystaw. Retro-Majówka ku pamięci lokalnego pasjonata
- Krasnystaw. Nie stanie się jasność. Magistrat odrzucił wniosek radnej
Napisz komentarz
Komentarze