– W ostatnich dniach pojawiły się w przestrzeni medialnej fałszywe opinie, że obywatele Ukrainy mają zbyt łatwy dostęp do polskich świadczeń. Tego rodzaju informacje wprowadzają w błąd. Nie mówią one bowiem całej prawdy na temat prawa do świadczeń dla cudzoziemców. Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać Polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju. Natomiast dodatek do minimalnej emerytury w Polsce będzie im przysługiwał tylko, jeśli mieszkają na terenie naszego kraju – podkreśla Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
W 2012 r. Polska i Ukraina podpisały dwustronną umowę o społecznym zabezpieczeniu. Chroni ona osoby, które pracowały bądź pracują w obu państwach. Umowa ta zakłada, że przy ustalaniu prawa do emerytury pod uwagę brane są też okresy ubezpieczenia w drugim państwie.
– Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich – zaznacza rzecznik.
Według umowy, przy ustalaniu prawa do minimalnej emerytury w Polsce, pod uwagę brane są też okresy pracy na Ukrainie. Wyrównanie świadczenia do minimalnej kwoty emerytury następuje jednak od kwoty, która jest sumą świadczeń z obu państw.
– Aby otrzymać dopłatę, trzeba spełnić określone warunki. Przysługuje ona wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje. W takiej sytuacji wypłacamy osobie kwotę emerytury bez dopłaty. Ta kwestia jest też niezależna od obywatelstwa, dotyczy zatem także emigrujących Polaków – wskazuje rzecznik.
W 2021 roku 1215 obywateli Ukrainy otrzymało dopłaty. W 2022 było już mniej tych osób, bo 1205. Obecnie dopłaty wypłacane są dla 1170 obywateli Ukrainy. Zmniejszanie się liczby osób otrzymujących dopłaty, związana jest z tym, że uchodźcy z Ukrainy podejmują w naszym kraju zatrudnienie. Drugą przyczyną malejących dopłat są wyjazdy Ukraińców z Polski.
ZUS weryfikuje to, czy dana osoba spełnia wszystkie warunki dotyczące otrzymania dodatku do polskiego świadczenia. Należy pamiętać, że aby cudzoziemiec mógł zamieszkać w naszym kraju, musi mieć prawo legalnego pobytu w Polsce na podstawie dokumentu, który wydaje urząd do spraw cudzoziemców (bądź dzięki wpisowi do rejestru Straży Granicznej). Fakt zamieszkania w Polsce sprawdzany jest na etapie składania wniosku o świadczenie oraz w okresie jego wypłaty. Każdy świadczeniobiorca ma obowiązek poinformować ZUS o każdej zmianie adresu. W przypadku zatajenia takich informacji musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi - wszczęciem postępowania o zwrot pobranego świadczenia, postępowaniem egzekucyjnym i potencjalną odpowiedzialnością karną.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze