Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Włodawa. 15 000 guzików pojedzie do Holandii. Akcja trwała miesiąc

Gmina Włodawa podsumowała akcję zbierania guzików dla muzeum Kamp Westerbork w Holandii. Celem inicjatywy jest upamiętnienie 1,5 miliona dzieci, które zginęły podczas Holokaustu. Uczniom lokalnych podstawówek z okolic Włodawy udało się zebrać aż 15 tys. guzików.
Gm. Włodawa. 15 000 guzików pojedzie do Holandii. Akcja trwała miesiąc
W zbiórce, którą prowadził urząd gminy, wzięły udział trzy szkoły podstawowe: SP im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance, SP im. Jana Pawła II w Orchówku i SP w Żukowie.

Źródło: Gmina Włodawa

W zbiórce, którą prowadził urząd gminy, wzięły udział trzy szkoły podstawowe: SP im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance, SP im. Jana Pawła II w Orchówku i SP w Żukowie. Akcja trwała miesiąc.  

- Dziedzictwo historyczne naszej gminy jest ogromne. Jesteśmy świadomi tego, co wydarzyło się na naszej ziemi i tę pamięć powinniśmy kultywować. Zbiórka guzików była naszą “cegiełką” do zagranicznego projektu, ale także wpisała się w obchody 80. rocznicy akcji Reinhardt. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że możemy dołożyć swój wkład do takiej historycznej i osobistej formy upamiętnienia - mówi wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk

Celem holenderskiej inicjatywy jest uzbieranie 1,5 miliona guzików, z których każdy upamiętni jedno dziecko, które zginęło podczas Holokaustu. Na taką formę upamiętnienia wpadł holenderski aktor i artysta Jeroen Krabbé

- To budujące, że są dzieci, które wiedzą, o co chodzi. Oto dzieci, które rozumieją i to jest fantastyczne. Dzieci zbierają się, by móc opowiedzieć historię swoich rówieśników, dlatego to najpiękniejszy pomnik - twierdzi artysta. 

Dalsza część artykułu pod tym linkiem.

Jeroen Krabbé, po zakończonej zbiórce planuje stworzyć w Holandii symboliczną rzeźbę ze wszystkich guzików. W muzeum Kamp Westerbork, gdzie prezentowany będzie Pomnik Guzika, znajdują się m.in. przedmioty z prywatnej kolekcji rodziny autora, które ilustrują historię jego dziadka i ciotki. Otwarcie wystawy, na której będzie można podziwiać rzeźbę, odbędzie się 19 lipca, w symbolicznym dniu ostatniego transportu z Westerbork do Sobiboru.

Tymczasem uczniowie klas 7 i 8 z gminy Włodawa, w ramach podsumowania akcji, pojechali na lekcję historyczną do Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze, gdzie obejrzeli film mówiący o powstaniu w obozie i zwiedzili placówkę z przewodnikiem. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w tym nieodległym miejscu pamięci. 

- Nigdy nie było okazji, żeby odwiedzić to miejsce, a jest przecież jednym z ważniejszych punktów w historii II wojny światowej. Myślę, że taka wycieczka to obowiązkowy punkt nie tylko dla miłośników historii, ale dla wszystkich uczniów z naszego regionu - powiedział nam Bartek, uczeń ósmej klasy. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama