Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Polak, Węgier, dwa bratanki". Wymiana młodzieży po krasnostawsku [ZDJĘCIA]

Od 12 do 15 czerwca w Krasnymstawie gościła węgierska młodzież z opiekunami. Przyjechała w ramach projektu "Aktywni - razem" realizowanego przez I LO im. Władysława Jagiełły.
"Polak, Węgier, dwa bratanki". Wymiana młodzieży po krasnostawsku [ZDJĘCIA]

Źródło: I LO Krasnystaw

Podczas czterodniowego pobytu uczniowie ze szkoły z Püspökladány - partnerskiego miasta Krasnegostawu wspólnie z grupą licealistów z „Jagiełły” uczestniczyli w wielu zajęciach i wydarzeniach zorganizowanych przez nauczycieli z I LO: Magdalenę Szymańską, Sylwię Wójcik-Wilkołazką i Marcina Wilkołazkiego.

- Projekt ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego poprzez zaangażowanie młodzieży w aktywną promocję ważnych i ciekawych historycznie, przyrodniczo i kulturowo miejsc swojego regionu pozostałym uczestnikom z obu zaangażowanych miast partnerskich oraz organizację wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. Ponadto celem projektu jest wspólne wspieranie rozwoju talentów wokalnych młodzieży oraz promocja kultury i sztuki wśród młodych ludzi poprzez organizację wydarzeń kulturalnych - mówi Marcin Wilkołazki. 

Już pierwszego dnia po integracyjnej kolacji, podczas której przedstawiciele społeczności szkolnej I LO wraz z dyrektor Anną Patejuk przywitali węgierskich uczniów oraz ich opiekunów: dyrektor szkoły Biróné Szabó Brigitta i nauczycielkę języka angielskiego Szitainé GYőrössy Hajnalka, był czas na wieczorne zwiedzanie centrum Krasnegostawu. Następnego ranka uczniowie wyruszyli na 30-kilometrowy rajd rowerowy po malowniczych terenach Krasnegostawu, Nadleśnictwa Namule, Białki i Rezerwatu „Wodny Dół”. Uzupełnieniem tak aktywnego dnia były wieczorne zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia prowadzone przez Karolinę Koman-Wardę.

Kolejny dzień wizyty, to spotkanie z burmistrzem Robertem Kościukiem, zwiedzanie ekspozycji w krasnostawskim muzeum oraz wyjazd do Lublina. Dodatkowo po powrocie do Krasnegostawu nasi węgierscy goście mieli okazję obejrzeć niezwykle emocjonujący finałowy mecz piłki nożnej wojewódzkiego Pucharu Polski pomiędzy Startem Krasnystaw i  Świdniczanką Świdnik.

Ostatni dzień pobytu upłynął pod znakiem muzyki i śpiewu, gdyż w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się festiwal wokalny, w którym wystąpili węgierscy uczniowie i młodzi wokaliści z „Jagiełły” (Anna Błaszczak, Martyna Błaziak, Martyna Liśkiewicz, Dawid Mąka, Kinga Miszczak, Aleksandra Zborowska, Bartek Żurek).

- Kolejnym elementem projektu będzie wizyta młodzieży z I LO w Krasnymstawie na Węgrzech w miejscowości Püspökladány, która planowana jest na połowę września. Naszym partnerem po stronie węgierskiej jest szkoła Erőss Lajos Református Általános Iskola és Óvoda z miejscowości Püspökladány - mówi Magdalena Szymańska.

Projekt o wartości 10 tysięcy euro jest finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego (Visegrad Fund), a jego autorami i koordynatorami są: Magdalena Szymańska i Marcin Wilkołazki. Natomiast przewodnikami po Krasnymstawie dla swoich węgierskich koleżanek i kolegów byli: Maja Wieleba, Bartek Żurek, Milena Lis, Ewelina Perestaj, Rafał Dziedzic, Patrycja Dąbrowska, Magda Maklakiewicz, Bartłomiej Sadowski, Martyna Błaziak i Igor Sawa

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama