Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Odchudzamy nasze listy zakupów. Czego już nie kupujemy, żeby oszczędzać?

Słodycze, gotowe dania, alkohol – m.in. te towary wypadły z naszych list zakupowych. Na żywności oszczędza aż 91 proc. Polaków. Mimo to wciąż tracimy pieniądze, marnując żywność.
Odchudzamy nasze listy zakupów. Czego już nie kupujemy, żeby oszczędzać?

Autor: iStock

Jak podaje BIG InfoMonitor, autor tego badania, z alkoholu zrezygnowało 52 proc. ankietowanych, z gotowych dań – 47 proc., ze słodyczy 43 proc. 

Jeśli chodzi o podstawowe produkty jak pieczywo, nabiał, mięso, wędliny, owoce i warzywa to ograniczenia w ich zakupach deklaruje od 4 proc. do 14 proc. badanych.

Zdrowiej się odżywiamy

Jednak w opinii prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka BIG InfoMonitor, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo, jak mówi: – Aż 26 procent respondentów uważa, że w ten sposób poprawiło swoje nawyki żywieniowe. 

70 proc. badanych deklaruje, że żeby skuteczniej oszczędzać, rzadziej stołuje się na mieście i rezygnuje z tzw. diety pudełkowej. Z restauracji, fast foodów, barów mlecznych wciąż korzysta 3 proc. respondentów. Z kolei catering dietetyczny wybiera 2 proc. badanych.

Szukamy niższych cen

A w jaki sposób kontrolujemy wydatki? Jak wynika z badania:

• lepiej planujemy posiłki, 

• tworzymy listy zakupów, 

• szukamy promocji oraz niższych cen; dlatego śledzimy gazetki sieci handlowych (42 proc.) i robimy zakupy tylko w tańszych supermarketach i dyskontach (32 proc.). 

Kolejna rzecz – marnujemy mniej żywności. 36 proc. badanych zapewnia, że gotuje tak, aby wystarczyło na dłużej niż jeden dzień, a 24 proc. kupuje mniej żywności. 

Ale żywność wciąż marnujemy

Chociaż 54 proc. badanych deklaruje, że nie marnuje jedzenia, to  jak pokazuje badanie  46 proc. traci z tego powodu pieniądze. Wyrzucania niezjedzonych produktów kosztuje nas ok. 100 zł miesięcznie. Obciążą to kieszeń 33 proc. respondentów.

Eksperci BIG InfoMonitor dodają, że z powodu wciąż bardzo wysokiej inflacji i wysokiej ceny żywności na marnowaniu żywności tracimy coraz więcej. 

– Według danych UCE Research i uczelni WSB Merito w maju o 39,9 proc. wzrosły ceny warzyw, o 31,9 proc. karmy dla zwierząt, 25,5 proc. dodatków spożywczych, ryby podrożały o 22,5 proc, a napoje o 21,4 proc – doprecyzowuje Diana Borowiecka. – I choć dynamika wzrostu się obniża, ceny nie spadają.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama