Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Pow. krasnostawski. Kończy się rekrutacja do szkół. Które są najpopularniejsze?

Tylko do najbliższego piątku absolwenci szkół podstawowych mogą zgłaszać się i składać „papiery” do szkół ponadpodstawowych na terenie Lubelszczyzny. Jak wygląda rekrutacja w placówkach na terenie powiatu krasnostawskiego?
Pow. krasnostawski. Kończy się rekrutacja do szkół. Które są najpopularniejsze?
W większości (ale nie wszystkich) placówek w powiecie krasnostawskim miejsc jest znacznie więcej, aniżeli chętnych by je zapełnić

23 czerwca jest ostatecznym terminem dla uczniów na rejestrację i składanie wniosków o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Dalszym etapem formalnym będzie dostarczenie dokumentacji potwierdzających ich szkolne osiągnięcia. Mają na to czas do 10 lipca. Z kolei publikacja list uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia nastąpi 8 dni później.

W placówkach funkcjonujących na terenie powiatu krasnostawskiego największa rywalizacja o miejsce na listach jest w I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. O 92 przygotowane miejsca ubiega się 104 uczniów, dla których „Jagiełło” jest pierwszym wyborem. Oznacza to, że wybrali oni I LO jako najbardziej pożądaną dla siebie placówkę, a ich wniosek został zaakceptowany przez szkołę. Natomiast chętnych ogółem (tzn. takich, które ubiegają się o przyjęcie do co najmniej jednego oddziału w danej szkole, ale priorytetem może być inna placówka) jest - w przypadku Jagiełły - 173 osób.

Z kolei w II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie na 92 miejsca jest 77 chętnych z pierwszej preferencji. Ale aż 192 uczniów rozważa możliwość wyboru tej placówki, zwłaszcza jeśli nie powiedzie się im w przypadku preferowanej klasy.

Dyrekcja technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie przygotowała miejsce dla 112 nowych uczniów. Dla 62 absolwentów podstawówek technikum „Zetki” jest pierwszym wyborem, zaś ogólnie jest 143 chętnych.

Równo 100 miejsc zaś na nowych uczniów w Branżowej Szkole I Stopnia w ZS nr 1. Na dziś jest 29 chętnych z pierwszej preferencji, zaś 70 ogółem.

Z kolei w Technikum Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie na młodzież czekają ogółem 174 miejsca. 105 uczniów wskazało placówkę jako swój pierwszy wybór na dalszej ścieżce edukacji, zaś 230 traktuje „Rolniczak” jako jedną z kilku szkół, do których mogliby uczęszczać.

W technikum w Zespole Szkół w Żółkiewce jest 38 miejsc. To przeszło trzy razy więcej, niż liczba uczniów, dla których nauka w placówce jest priorytetem. Jest ich w sumie 11, zaś ogółem edukację w Żółkiewce rozważa 19 uczniów.

Branżowa Szkoła I stopnia, działająca w tym samym zespole szkół, nie cieszy się popularnością, gdyż zaledwie dwóch uczniów ogółem wskazało tę placówkę jako swoją ewentualną przyszłą szkołę, z czego dla żadnego z nich nie jest ona pierwszym wyborem.

Dla pierwszoklasistów w Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przygotowano 184 miejsca. Dla 37 uczniów nauka w placówce jest priorytetem, zaś 81 w ogóle rozważa edukację w siennickim technikum.

W tym samym zespole szkół funkcjonuje także szkoła branżowa, gdzie zgodnie z zamysłem dyrekcji miałoby się znaleźć 48 uczniów. Jak do tej pory taką chęć zadeklarowało jednak zaledwie 4 uczniów, z czego dla 3 „branżówka” w Siennicy Różanej ma priorytet.

Należy przy tym nadmienić, że nie są to wyniki ostateczne. Ich aktualny stan można sprawdzić wchodząc na stronę https://lubelszczyzna.edu.com.pl/kandydat/app/index.html i klikając zakładkę o nazwie „statystyki chętnych”.

Jak więc widać, nawet pomimo tego, że w tym roku (podobnie jak w ubiegłym) kandydatów do szkół jest więcej niż zwykle, co jest skutkiem „podwójnego rocznika”, który 8 lat temu zaczął naukę w podstawówkach, w większości placówek miejsc jest znacznie więcej, aniżeli chętnych by je zapełnić. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, z czego depopulacja jest zaledwie małą częścią. Nie da się pominąć bowiem czynnika podejmowania nauki w innych, często większych ośrodkach przez młodzież z naszego powiatu. Poza tym niektórzy mogą się zdecydować na wybór szkoły w ostatniej chwili.

Przypomnijmy, że terminy nie są jednakowe we wszystkich regionach Polski. W kilku z nich rekrutacja do szkół już się zakończyła. Tak jest np. w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim czy wielkopolskim. 

Więcej szczegółów dotyczących niuansów procesu rekrutacji do szkół średnich przygotowaliśmy dla Was wcześniej.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama