Koty nadal masowo chorują. Weterynarze nie znają przyczyny i zastanawiali się nawet, czy ma to jakiś związek z ogniskiem ptasiej grypy, jakie pojawiło się w gminie Chełm.
- Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe - pisze w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
Chełm. Ptasia grypa atakuje koty? Coraz więcej ciężkich przypadków
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wynika, że dotychczas na świecie potwierdzono jedynie dwa przypadki zakażenia kotów domowych wirusami grypy ptaków.
Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, że z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego, a inspektorat weterynarii pozostaje w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami z całej Polski. Niestety, na ten moment ciężko cokolwiek powiedzieć więcej. Prosimy czujnie obserwować swoje zwierzaki, a w razie niepokojonych objawów jak najszybciej zjawić się u lekarza weterynarii. Naszym jedynym celem jest ustalenie przyczyny większej liczby zachorowań kotów. Bardzo prosimy zachować szczególną ostrożność, zdrowie kotów jest w tym momencie najważniejsze. Prosimy również pamiętać o wytycznych Powiatowego lekarza weterynarii. Prosimy sprawdzać również informacje na stronie głównego lekarza weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl - apelują lekarze z przychodni LOVET w Chełmie
Chełm. Zakaz kąpieli na Gliniankach!
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- duszność - oddychanie przez pysk,
- mocna praca tłoczni brzusznej,
- anizokoria - różna wielkość źrenic,
- źrenice niereagujące na światło,
- drgawki, ataki padaczkowe.
Koty wykazujące podobne objawy powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Zakaz wędkowania w Stańkowie! W Krupem wyłowiono martwego łabędzia [FILM]
Przypominamy, że strefa objęta zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków obejmuje w gminie Chełm miejscowości: Stańków, Horodyszcze i Okszów oraz część miasta Chełm, ograniczoną od wschodu ulicą Okszowską, od południa drogą krajową nr 12 i od zachodu drogą wojewódzką nr 812.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze