„Szlakiem ciekawych miejsc gminy Krasnystaw” – pod taką nazwą w niedzielę, 25 czerwca, zorganizowana została pierwsza edycja imprezy, która wystartowała z placu kościelnego przy parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Tam, po zbiórce wszystkich uczestników, rozpoczęło się zwiedzanie, zaś pierwszym podziwianym obiektem były barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego i Ogród Biblijny Jana Pawła II. Od samego początku uczestnikom wyjazdu swoją szczegółową wiedzą służył przewodnik - Fryderyk Kierpka. Uczestnicy skorzystali także z uprzejmości pracowników Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i zwiedzili część ekspozycji placówki. Następnie uczestnicy pojechali w trasę po zakątkach krasnostawskiej gminy. Jej długość liczyła łącznie ok. 30 km. Przystankiem końcowym, przy którym odbyła się też impreza integrująca, był z kolei Wiejski Dom Kultury im. Franciszka Żurka w Krynicy.
– To dla nas pierwsza tego typu impreza, więc byliśmy bardzo ciekawi, z jakim odbiorem się spotka. Ostatecznie zgłosiły się reprezentacje z 12 miejscowości z terenu naszej gminy. Reprezentowały one sołectwa z: Wincentowa, Małochwieja Małego, Zażółkwi, Bzitego, Czarnoziemi, Krynicy, Zakręcia, Stężycy Nadwieprzańskiej, Kolonii Stężycy, Zastawia Kolonii i Łanów, Ostrowa Krupskiego i oczywiście Siennicy Nadolnej. Zgodnie z przyjętymi w regulaminie rajdu założeniami, w skład każdej reprezentacji wchodził pilot (w osobie sołtysa), kierowca i dwoje mieszkańców danej wsi. Dodatkową załogę stanowiła drużyna z naszego centrum kultury i reprezentacja gminna, w której znalazła się m.in. pani wójt Edyta Gajowiak–Powroźnik – poinformowała nas Dorota Rybczyńska, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.
Inicjatorzy projektu poprzez tego typu przedsięwzięcia pragną zachęcić do podziwiania piękna lokalnych terenów i zwiększyć świadomość mieszkańców na temat tego, jakie atrakcje znajdują się na terenie ziemi krasnostawskiej.
– Poszczególne załogi miały też za zadanie przygotować krótką informację o swojej miejscowości, którą zaprezentowali potem podczas spotkania integracyjnego, już na mecie rajdu w Krynicy. Dodatkowo na trasie załogi wypełniały specjalną krzyżówkę. Ich zadaniem było odgadnięcie głównego hasła, którego poszczególne litery odkrywali przy kolejnych punktach trasy – przekazała nam Maria Kowalczyk, prezeska Stowarzyszenia „Rodzinne Gniazdo”.
Takich przystanków było siedem. O ich zabytkach, historii, przyrodzie i innych walorach gminy w czasie postojów opowiadali regionaliści, zaś uczestnicy wyprawy dodatkowo rozwiązywali zadania z wiedzy o gminie Krasnystaw. Organizatorom nie zależało na jakimś szczególnie wysokim poziomie trudności tych wyzwań, dlatego na mecie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe puchary.
Czytaj także:
- Czy mieszkańcy Krasnegostawu przestaną się drapać?
- Tłumy upamiętniły najkrótszą i najbardziej ognistą noc w roku [FILMY,ZDJĘCIA]
- Powiat krasnostawski. Nazywany był królem chłopów. Chcą mu spłacić społeczny dług
- Rafał Bereza obronił tytuł Mistrza Polski. Do Wrocławia pojechał jak po swoje!
- Powiat krasnostawski. Nasi agroliderzy z Woli Siennickiej docenieni [WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze