Skrupulatne pilnowanie finansów i efektywne dysponowanie dostępnymi zasobami - to było analizowane przez autorów rankingu. Ze względu na współzależność ponoszonych kosztów administracji z wielkością jednostki samorządowej autorzy wyszczególnili oddzielne zestawienia dla województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, miasteczek i gmin wiejskich. Punktację przyznawano za jak najmniejszy wskaźnik wydatków bieżących w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie uwzględniano przy tym wydatków na remonty bieżące. W ten sposób Krasnystaw, sklasyfikowany wśród innych miast z ludnością poniżej 20 tys. mieszkańców, zajął w rankingu 2. miejsce w kraju.
– Polityka, jaka jest prowadzona w naszym urzędzie, świadczy o tym, że jest to strategia racjonalna, w której faktycznie szczególną uwagę zwracamy na koszty. Natomiast nie odbywa się to ani kosztem naszych pracowników, ani obniżeniem standardów pracy. Także jest to wynik śledzenia wydatkowania środków i zwracania przy tym uwagi, żeby utrzymywały się one na stabilnym poziomie. Jak widać po naszej pozycji w rankingu, przynosi to odpowiednie efekty – skomentowała sekretarz miasta Renata Stangryciuk.
Nie jest to bynajmniej pierwsze takie wyróżnienie dla miejskiego samorządu, gdyż Krasnystaw utrzymuje się w czołówce rankingu od wielu lat. Zdaniem naszej rozmówczyni, znalezienie się w gronie „najoszczędniejszych miast” w Polsce świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu finansami publicznymi oraz umiejętnym wydatkowaniu dostępnych środków.
Czytaj także:
- Gm. Gorzków. Ma szczęście, że nikogo nie zabił. Z 3 promilami kierował cysterną
- Krasnystaw. Zaginiona 40-latka jest już bezpieczna. Poszukiwania zakończone
- Gm. Izbica. Burmistrz Lewczuk z absolutorium. Radni byli jednogłośni
- Znamy wyniki festiwalu "Łączy nas kultura" w Łopienniku Nadrzecznym (FOTO+WIDEO)
- Gm. Kraśniczyn. „Dobry koń to i w błocie pociągnie”. Na szczęście już nie będzie musiał
Napisz komentarz
Komentarze