Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Poznaliśmy wyniki matur. Porównujemy zdawalność w szkołach z naszego regionu!

Znamy wyniki tegorocznych matur. Wiemy, jak poszło uczniom z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Komu coś nie wyszło, egzamin poprawkowy będzie pisał 21-22 sierpnia.
Poznaliśmy wyniki matur. Porównujemy zdawalność w  szkołach z naszego regionu!

Autor: iStock

W piątek rano (7 lipca) każdy maturzysta mógł sprawdzić swój wynik na stronie ziu.gov.pl, ale wiele osób i tak przychodziło do swojej szkoły, by dowiedzieć się, jak wypadł na tym ważnym egzamin.

Maturę w tym roku zdawało 253 495 w kraju, zdało 84,4 proc. osób. Do egzaminu poprawkowego podejdzie 11,3 proc. zdających, a 4,3 proc. nie zdało egzaminu dojrzałości.

Województwo lubelskie wypada na tle kraju nieco gorzej. Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 14 634 uczniów. Pozytywny wynik otrzymało 82 proc. zdających, aż 5 proc. to osoby, które matury nie zdały, a 13 proc. będzie musiało poprawić egzamin w sierpniu.

W 2023 r. egzamin maturalny był przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 - dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz w Formule 2015 - dla tegorocznych absolwentów 5-letniego technikum, szkoły artystycznej
oraz branżowej szkoły II stopnia.

W mieście Chełm w Formule 2023 maturę pisało 473 licealistów, z czego aż 95 proc. otrzymało świadectwo dojrzałości. W powiecie chełmskim 35 osób z liceów przystąpiło do matury, a zdało zaledwie 49%. W powiecie krasnostawskim do matury podchodziło 104 licealistów, z których 63 proc. otrzyma świadectwo dojrzałości. W powiecie włodawskim do egzaminu dojrzałości przystąpiło znacznie mniej absolwentów liceów, bo tylko 76, z których 57 proc. zdało.

Wśród liceów Chełmie największą, bo aż 100 proc. zdawalnością może pochwalić się I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Drugie miejsce zajęło II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera z 96 proc. skutecznością, a trzeci IV LO z oddziałami integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej. Na 119 osób, maturę zdało 92 proc. z nich. Tuż poza pudłem znalazło się III LO, gdzie do matury przystąpiło zaledwie 30 osób, 73 proc. z nich otrzyma świadectwo dojrzałości. OKE Kraków nie podaje wyniku czwórki licealistów z Pierwszego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.

Powiecie chełmskim są tylko dwa licea. W LO im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience  maturę zdało tylko 2 z 8 przystępujących do niej uczniów.  LO im. Romualda Traugutta w Siedliszczu może pochwalić się wyższym wynikiem, gdyż tam pozytywny wynik egzaminów otrzymało 56% z 27 uczniów. 

W Krasnymstawie licea wypadły bardzo dobrze. I LO im. Władysława Jagiełły (59 uczniów) może pochwalić się zdawalnością na poziomie 98%. Bardzo dobrze poszło też uczniom z II LO im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie 82% z 66 uczniów uzyskało pozytywny wynik matury.

Także Włodawa jest wysoko w rankingu, gdyż z I LO im. Tadeusza Kościuszki do egzaminu dojrzałości podeszło 84 uczniów i aż 94% zdało go. Z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego egzamin pisało tylko 29 osób, ale zdało 86%.

W Formule 2015 w mieście Chełm egzamin zdawało 491 uczniów, a zdało go 71 proc. Za to w powiecie chełmskim na 24 osoby przystępujące do matury, zdało ją tylko 29 proc. W powiecie włodawskim 76 osób napisało egzaminy, lecz tylko 57 proc. z nich otrzymało wynik pozytywny. W powiecie krasnostawskim zaś na 104 absolwentów technikum, świadectwo dojrzałości otrzyma 66 osób.

Najlepszy w mieście Chełm okazał się Zespół Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko, skąd ze 108 osób podchodzących do matury, zdało ją aż 93%. Po piętach depcze im Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa, gdzie ze 131 uczniów technikum ekonomicznego 88% napisało egzamin pozytywnie. Na podobnym poziomie uplasowały się Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica, czyli Technikum nr 5 oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (Technikum nr 4), z których do matury przystąpiło kolejny 58 i 60 wychowanków, a zdawalność wypadła na poziomie 64% i 63%. Nieco gorzej poszło uczniom Technikum nr 1 z Zespołu Szkół Budowlanych, gdyż tam 56% z 64 osób uzyskało wynik pozytywny. Z Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego do egzaminów przystąpiło 59 osób i 39% z nich je zdało.

ZS Szkolenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego Technikum w Okszowie uplasował się już dużo niżej. Tylko 29% z 24 uczniów zdało maturę.

W powiecie krasnostawskim najlepiej wypadło Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie, gdzie 75% z 16 przystępujących do matury zdało ją. Nieco gorzej wypadli uczniowie Technikum z ZS  Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej, na 12 uczniów zdało 67%. W Technikum nr 2 w ZS im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie na podejście do egzaminu dojrzałości zdecydowało się 68 osób, z czego 62% uzyskało wynik pozytywny. W Technikum w Żółkiewce na maturę zdecydowało się tylko 7 uczniów, a zdało ją 57% z nich.

Powiat włodawski, to dwie szkoły: Technikum w ZSZ nr 1, gdzie 62% z 53 uczniów otrzyma świadectwo dojrzałości oraz Technikum w Korolówce - Osadzie, gdzie do matury przystąpiły 23 osoby, a 43% z nich ją zdało.

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może wystąpić do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do swojej pracy. Następnie wystąpić o weryfikację do dyrektora OKE. Ten może zmienić lub podtrzymać wynik. 

W drugiej opcji jest też możliwość skierowania sprawy do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów.

Żeby zdać maturę, z każdej części trzeba było uzyskać co najmniej 30 procent punktów. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Do piątku, 14 lipca, musi złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. 

Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. 

Kto nie zdał więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama