Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Chełm. Otwarto Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

W sobotnie przedpołudnie, 8 lipca, czyli pierwszego dnia trzydniowych chełmskich obchodów 80. Rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu) uroczyście otwarto Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Chełm. Otwarto Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Specjalnie wydzielone miejsce położone w pobliżu Placu Gdańskiego, przed skrzyżowaniem ulic Gdańskiej i Pijarskiej, służyć ma od teraz kultywowaniu pamięci o licznych ofiarach czystek etnicznych na terenie dawnego województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej. O całej koncepcji pisaliśmy już wcześniej.

– Chełm jest miejscem szczególnym, bo jest miastem - ratownikiem. Ratownikiem i przyjacielem naszych sąsiadów. Nie tylko teraz, ale również wtedy, gdy okazało się schronieniem dla wszystkich tych, którzy szukali go, uciekając przed śmiercią 80 lat temu. Chcemy oddać szacunek i hołd właśnie im i tym, którym nie udało się. To jest nasz obowiązek, ale to jest także krok do pojednania. Nie tylko mieszkańcy Chełma, ale i całej Polski wierzą w przyjaźń naszych narodów. Ale wierzą także w prawdę i pojednanie – powiedział prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Na otwarciu gościli także m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek i prezydent Raciborza Dariusz Polowy. To właśnie minister Czarnek zwrócił uwagę na różnicę między polskim i ukraińskim narodem w systemie wartości, ale także potwierdził rosnącą rolę Chełma w polityce rządu poprzez budowanie stosunków z naszym wschodnim sąsiadem.

–Taka była i jest idea, którą będziemy realizować w kolejnych latach na wielką skalę. Idea, ażeby właśnie Chełm był tym miejscem, które z jednej strony będzie czciło w sposób godny pamięć, a z drugiej strony będzie miejscem pojednania. Pojednania w prawdzie, w którym będziemy domagać się sprawiedliwości wobec niepochowanych w grobach ofiar, nie oprawców. Nikt z nas nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec dzisiejszych pokoleń Ukraińców, bo byłoby to absurdem – stwierdził minister. – Skwer jest pierwszym takim miejscem w Polsce, w którym będzie można podjąć refleksję. M.in. na temat życia człowieka i systemu wartości – dodał Czarnek.

Minister edukacji i nauki podkreślił także, że państwo Polskie stawiać będzie pewne warunki, aby moralnie rozliczyć przeszłość, co nie wpłynie w żaden sposób na postawę Polaków w obliczu konfliktu z Rosją.

– Pomagaliśmy, pomagamy i pomagać będziemy. Dla nich samych, w ramach naszych postaw chrześcijańskich, dla nas, dla wolnego świata, dla wolnej Europy, dla wolnej Polski i Ukrainy. Jednak ta pamięć jest potrzebna. Dlatego to pojednanie w prawdzie jest potrzebne. I potrzeba przypominania, że my niczego więcej od was nie chcemy, jak tylko tego, żebyśmy mogli wszystkich ekshumować, pochować, postawić pomnik i każdego roku móc czcić ich pamięć tam, na miejscu, gdzie zginęli – skonkludował goszczący w Chełmie minister.

Poniżej galeria zdjęć.

Miasto przedstawiło też wizualizację Centrum Prawdy i Pojednania - Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Decyzja o utworzeniu tej instytucji zapadła, a chełmski samorząd stał się właścicielem nieruchomości przy ul. Hrubieszowskiej 102. Zgodnie z ustaleniami i przyjętym harmonogramem Centrum ma powstać do 2027 roku.

Zobaczcie, jak będzie wyglądać, poniżej w galerii.

Źródło: UM Chełm

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rodowici Chełmianie 08.07.2023 23:09
Wołyń Pamiętamy 🇵🇱

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: chełmianinTreść komentarza: a prezydent mówi że wszystko jest w porządkuData dodania komentarza: 31.10.2024, 12:43Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersje wokół oznakowania na cmentarzu komunalnymAutor komentarza: dyletanciTreść komentarza: Ławeczka z postacią Idy nie jest pomnikiem, a skwer nie jest skwerem Idy Heandel!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: propagandaTreść komentarza: Co tu obiecywać, przecież wiadomo, że w 2027 r. Natalia Jędruszczak nie będzie dyrektorem muzeum - tego, czy tamtego.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:34Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: LeokadiaTreść komentarza: Przecież od początku było wiadome, że nic z tego nie będzie! Tak jak z młynem Michalenki!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Tak się kończą megalomańskie pomysły na coś o czym nie ma się bladego pojęcia, panie Prezydencie. Łapanie a właściwie próby łapania jednocześnie kilku srok za ogony, nigdy nie kończy się dobrze.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 20:33Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...
Reklama
Reklama
Reklama