W tym roku w zmaganiach kulinarnych udział wzięło 12 kół gospodyń wiejskich. Pierwszą nagrodę zdobyły panie z Wólki Orłowskiej za pierogi z kurczakiem, ryżem i żółtym serem. Keczup dodany do ciasta nadał im pomarańczowego koloru.
Drugie miejsce zajęły gospodynie z Orłowa Drewnianego za tzw. orłowskie oszukańce, czyli pierogi z ziemniakami i boczkiem. Na podium znalazło się również KGW ze Stryjowa za pierogi z kurkami i mozzarellą. Pozostałe koła: z Tarnogóry Kolonii, Tarnogóry, Izbicy nad Wieprzem, Mchów, Romanowa, Ostrzycy, Tarzymiech Trzecich, Dworzysk i Wirkowic otrzymały wyróżnienia i podziękowania za udział.
- Nasze koło powstało w 1965 roku i działało z przerwami. Po reaktywacji 11 lat temu chciałyśmy zorganizować imprezę dla mieszkańców naszej i sąsiednich wiosek. Pojawił się „pierogowy” pomysł i tak rok później narodził się „Festiwal Smaków nad Wolicą”, który z roczną przerwą odbywa się do dziś - wspomina Elżbieta Nizioł, przewodnicząca KGW w Wólce Orłowskiej.
Dalsza część artykułu pod linkiem do fotorelacji.
Za pierwszym razem panie ulepiły dla gości około 400 pierogów. W tym roku 13 członkiń zrobiło ich aż 1200. Prawie drugie tyle na konkurs i poczęstunek przywiozły zaprzyjaźnione koła gospodyń.
- Czasami zdarzało się, że trzy koła gospodyń przygotowały pierogi z jednakowym farszem, ale komisja podkreślała, że każde z nich miały inny smak. Trudno jest wymyślić coś nowego, ale żeby nie powtarzać starych przepisów, wymyślamy nowe albo znajdujemy takie, których jeszcze nie robiłyśmy. Naszą specjalnością są pierogi z orzechami włoskimi, pieczarkami, cebulką, natką pietruszki i odrobiną miodu, które wygrały już niejeden konkurs. Ile byśmy jednak ich nie nalepiły, to i tak podczas każdego festiwalu ludzie pytają o ruskie - dodaje pani Elżbieta.
Gospodynie z Wólki Orłowskiej słyną również z wicia wieńców dożynkowych, które wygrywały konkursy gminne i powiatowe. Jeździły z nimi również na wojewódzkie święta plonów. Jednym z nich zachwyciła się delegacja z partnerskiej gminy Winterlingen w Niemczech, która postanowiła zabrać go ze sobą i zaprezentować tamtejszym mieszkańcom.
- Mamy już pomysł i materiały na tegoroczny wieniec. Zobaczymy, jak wyjdzie z wykonaniem. Bierzemy również udział w konkursach na dożynkowe dekoracje sołectw. Efekty naszej pracy będzie można podziwiać przed wiejskim domem kultury i remizą przy drodze krajowej nr 17 - zapowiada szefowa koła gospodyń.
O "Festiwalu Smaków nad Wolicą" posłuchaj również w Radiu Bon Ton.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze