Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Szkoły ponadpodstawowe podały wyniki rekrutacji. Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Ruszyła już rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. W tym roku w procesie rekrutacji brało udział aż półtora rocznika uczniów. Rywalizacja jest zacięta, ogromna jest też radość z dostania się do wymarzonej klasy i duże rozczarowanie, gdy brakuje punktów. Sprawdziliśmy, jakie szkoły i klasy ostatecznie cieszyły się największą popularnością wśród uczniów.
Chełm. Szkoły ponadpodstawowe podały wyniki rekrutacji. Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Autor: Alexas_Fotos

Źródło: pixabay.com

W tym roku do rekrutacji przystąpiło 1,5 rocznika absolwentów szkół podstawowych. Stworzyło to niemałe zamieszanie, na szczęście większość uczniów może już spokojnie spać. Dla innych z kolei trwająca właśnie rekrutacja uzupełniająca jest szansą na podjęcie nauki w placówce innej, niż ta wymarzona.

W I LO w Chełmie na rok szkolny 2023/2024 przygotowano 150 miejsc dla nowych uczniów. Zainteresowanie jednak było trochę mniejsze, gdyż 138 uczniów podało I LO, jako szkołę pierwszego wyboru. Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa biologiczno-chemiczna, chęć podjęcia nauki w niej wskazało 41 osób, a przewidziane są tylko 32 miejsca. Najmniej chętnych było do do klasy politechnicznej - dwujęzycznej, zgłosiło się tam bowiem tylko 14 absolwentów szkół podstawowych, a szkoła zaplanowała 24 miejsca.

II Liceum Ogólnokształcące cieszyło się największym zainteresowaniem, na 192 miejsca w pierwszym naborze zgłosiło się 267 uczniów. Najchętniej wybierane były klasy menadżerska i psychologiczna, w każdej z nich były przygotowane 32 miejsca, a zgłosiło się kolejno 58 i 57 chętnych. W II LO ze względu na duże zainteresowanie powstały dwie klasy politechniczne, kosztem profilu humanistycznego.

W III LO problem rozwiązał się sam, gdyż przez brak chętnych nie została otwarta żadna z klas.

Bardzo dobrze w ocenie uczniów wypadło IV Liceum Ogólnokształcące. Szkoła przygotowała 136 miejsc dla "pierwszaków", a zgłosiło się 204 chętnych. Do klasy językowej aplikowało aż 70 uczniów, niestety miejsca znalazły się tylko dla 32 osób. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też klasa pedagogiczna, gdzie na 32 wolne miejsca przypadło 61 chętnych.

W Technikum nr 1 (ZSBiG) ilość zgłoszeń nie przewyższyła ilości miejsc w żadnej z klas, ponadto zlikwidowano klasę "Technik robót wykończeniowych w budownictwie".

Technikum Ekonomiczne ZSE, miało  większe zainteresowanie, lecz nie wszystkie miejsca zostały tam obsadzone - na 184 miejsca, przyjęto 171 zgłoszeń (pierwszego wyboru). Okazało się, że najwięcej młodych ludzi interesuje kierunek obsługa ruchu granicznego oraz oddział przygotowania wojskowego.

Technikum nr 2 (ZST) może pochwalić się atrakcyjną ofertą dla młodych. W pierwszym wyborze zdecydowało się na nie aż 281 osób, a przygotowane zostały 192 miejsca. Na kierunkach takich jak: technik pojazdów samochodowych czy technik programista liczba zainteresowanych prawie dwukrotnie przewyższyła ilość miejsc.

W ZSGiH klasa o specjalności hotelarskiej cieszyła się największą popularnością, choć zainteresowanie wszystkimi kierunkami było podobne. 

W Technikum nr 5 w ZSEiT nie powstanie klasa "technik transportu kolejowego", pozostałe oddziały zostały wypełnione przez chętnych. 

Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego przygotowało 150 miejsc, lecz chętnych było zaledwie 41. Podobnie nie cieszyła się zainteresowaniem szkoła branżowa ZDZ, gdzie na 90 miejsc, zgłosiło się tylko 27 osób.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (ZSBiG) najprawdopodobniej nie utworzy aż trzech klas (monter konstrukcji budowlanych, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz dekarz). Zainteresowanie kierunkami tam, to nieco ponad 1/3 przygotowanych miejsc.

W ZST Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 również ma problem z wypełnieniem listy chętnych. W pierwszym wyborze zapisało się tam 37 uczniów, a szkoła liczyła na 64 chętnych.

Podobna sytuacja ma miejsca w Branżowej Szkole I stopnia nr 4 (ZSGiH), gdzie na 114 miejsc, zgłosiło się zaledwie 53 zainteresowanych.

Nie inaczej jest w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 (ZSEiT), chęć podjęcia nauki tam wyraziło 27 osób, a zostało przygotowanych 60 miejsc.

Nie wiadomo jeszcze, jak zmieni się sytuacja w szkołach, po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, a ma ona trwać do 31 lipca.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama