Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy. W tym roku do dyspozycji jest 2,5 mln złotych. Dzięki temu każdy mieszkaniec ma możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta.
Zgłaszanie wniosków trwało od 5 czerwca do 3 lipca br., od 4 do 28 lipca były one weryfikowane i opiniowane. Wczoraj (31 lipca) została udostępniona lista projektów, które zostały zaopiniowane pozytywnie oraz tych, które otrzymały negatywną weryfikację.
Na liście znalazło się 41 projektów, które zaakceptował zespół konsultacyjny w składzie : Katarzyna Pszenniak - przewodnicząca, Radosław Wnuk – zastępca przewodniczącego oraz członkowie: Joanna Gościak, Barbara Zając, Robert Tarasiuk, Magdalena Tuszewska-Smażyło, Kacper Jasyk, Małgorzata Godyńska, Dariusz Grabczuk, Agnieszka Samolita, Marzena Kozaczuk, Elżbieta Ćwir. W pracach zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, również inne osoby zaproszone przez przewodniczącą.
Jakie projekty zaakceptowano?
Projekty były składane w trzech kategoriach: ogólnomiejski, osiedlowy i zielony budżet. Pozytywnie ocenione wnioski to:
- Budowa chodnika na ulicy Brzóski po wschodniej stronie, od ul Reja do ul. 11 Listopada wraz z wjazdami i przystankiem autobusowym (projekt osiedlowy - koszt po weryfikacji: 125 000 zł)- budowa chodnika na wspomnianym odcinku wraz z 3 wjazdami do posesji i przystankiem autobusowym po wschodniej stronie ulicy.
- Miejskie słupy ogłoszeniowe (ogólnomiejski - 200 000 zł) - projekt zakłada zakup 40 estetycznych słupów ogłoszeniowych i ustawienie ich na terenie miasta.
- Magiczny Ogród Sensoryczny przy Przedszkolu Miejskim Nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie (osiedlowy - 170 000 zł) - celem projektu jest stworzenie terenu o dużej wartości poznawczej, która polega na wzmacnianiu rozwoju w zakresie integracji zmysłów. Nowatorski pomysł przeznaczony do stymulacji sensorycznej i terapii zabawą poprzez dostarczanie wielu wrażeń zmysłowych sprzyjających rozwojowi dzieci.
- Przebudowa fragmentu zatoki przy przystanku autobusowym "Os. Gwarek 02" (osiedlowy - 24 500 zł) - ma zapewnić poprawę komfortu pasażerów komunikacji miejskiej.
- Rozbudowa istniejącego placu zabaw na ulicy Makowej o niski (naziemny) park linowy (osiedlowy - 175 000 zł) - wykonanie niskiego parku linowego wraz z zagospodarowaniem terenu. W skład parku linowego powinny wchodzić: przeszkody dla dzieci od 3 roku życia (co najmniej 3), przeszkody dla dzieci od 8 roku życia (co najmniej 3) . Nawierzchnia z piasku. Teren powinien być oznakowany tablicą informacyjną. Przy parku linowym powinny znaleźć się ławki z oparciem (co najmniej 2).
- Budowa peronów przystankowych na osiedlu Rejowiecka (osiedlowy - 29 500 zł) - zapewnić ma poprawę komfortu pasażerów komunikacji miejskiej.
- Budowa progów zwalniających przy ul. Pszennej (osiedlowy - 28 000 zł) - projekt dotyczy zainstalowania pięciu progów zwalniających przy ulicy Pszennej na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Pszennej 16. Odcinek ten jest wyłączony z ruchu ciężarowego. W rejonie progów powinny zostać umieszczone znaki ostrzegawcze oraz odcinkowe ograniczenia prędkości. Celem jest poprawa bezpieczeństwa.
- Remont ciągu pieszo-jezdnego; przedłużenie ul. Katedralnej od ul. Jana Kazimierza do ul. Żwirki i Wigury (ogólnomiejski - 255 400 zł) - wyrównanie i utwardzenie kostką brukową ciągu pieszo-jezdnego na przedłużeniu ul. Katedralnej od ul. Jana Kazimierza do ul. Żwirki i Wigury.
- Remont chodnika przy ulicy Jana Kazimierza od strony wschodniej (osiedlowy - 33 300 zł) - nawierzchnia chodnika jest bardzo zniszczona, miejscami wybrakowana, powoduje zagrożenie dla osób korzystających z chodnika. Chodnik łączy ul. Graniczną z ul. Katedralną. Jest jednym z ostatnich "starych" chodników w obrębie bloków kolejowych zabytkowego układu urbanistycznego osiedla Dyrekcja Górna.
- Remont zatok parkingowych przy ul. Droga Męczenników (osiedlowy - 175 000 zł) - projekt dotyczy remontu dwóch zatok parkingowych przy ul. Droga Męczenników (po obu stronach jezdni, na wysokości bloków 12 i 14).
- Monitoring i oświetlenie kompleksu boisk na os. Słonecznym (osiedlowy - 175 000 zł) - montaż latarni wzdłuż chodnika otaczającego boisko do piłki nożnej oraz systemu monitoringu wizyjnego, obejmującego zasięgiem cały kompleks boisk na os. Słonecznym. Inwestycja ta ma poprawić bezpieczeństwo na wspomnianym terenie oraz ograniczyć akty wandalizmu i przypadki zakłócania porządku publicznego.
- Wymiana siatki w piłkochwytach na kompleksie boisk na os. Słonecznym (ogólnomiejski - 20 000 zł) - projekt zakłada wymianę zniszczonej siatki w piłkochwytach na boisku piłkarskim na os. Słonecznym.
- „Czytam, bo lubię" - zakup książek do zbiorów Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie (ogólnomiejski - 10 000 zł) - wzmocnienie aktywności czytelniczej, poprzez zakup książek. Księgozbiór ChBP zostanie wzbogacony o nowości wydawnicze oraz uatrakcyjni i poszerzy ofertę czytelniczą biblioteki dla wszystkich grup wiekowych z terenu miasta Chełm.
- „Miejski System Jakości Powietrza w Chełmie” (ogólnomiejski - 56 974 zł) - rozszerzenie systemu pomiaru smogu jest wynikiem prowadzonych konsultacji z udziałem Chełmskich Rad Osiedli oraz wniosków Mieszkańców Chełma. Realizacja wpłynie na dokładne badanie niebezpiecznego zjawiska.
- Montaż 10 latarni LED-owych wzdłuż ulic Wirskiego i Karłowicza (ogólnomiejski - 90 000 zł) - zakup i montaż 10 latarni LED-owych wzdłuż ulic Wirskiego i Karłowicza (na odcinku ok. 260m). Jest to jedyny odcinek w ciągu tych ulic bez oświetlenia, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych poruszających się w tym rejonie.
- Strefa relaksu nad bulwarem (ogólnomiejski 210 000 zł) - nowe zagospodarowanie jednego z miejsc odpoczynku przy bulwarze nad Uherką. Zadanie to dotyczy skweru ze stołami do gry w szachy, który w obecnej formie bardziej straszy niż zachęca do odpoczynku. Pomysł jest taki, aby urządzić tam plac podzielony na 2 części: na jednej będzie plaża z leżakami, a na drugiej ławki pod pergolą.
- Chełm przeciwko bezdomności zwierząt (ogólnomiejski - 220 000 zł) - projekt dotyczy ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt na terenie miasta Chełm i niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt właścicielskich, a także zachęcenia mieszkańców Chełma do udziału w projekcie, poprzez zorganizowaną akcję informacyjno-edukacyjną.
- Defibrylatory w przestrzeni publicznej Miasta Chełm (ogólnomiejski - 121 000 zł)- zakup i montaż 10 ogólnodostępnych zewnętrznych automatycznych defibrylatorów AED.
- Budowa progu zwalniającego z kostki (osiedlowy - 6 500 zł) - jak uzasadniają pomysłodawcy: "na ulicy Juliusza Słowackiego Górne od CHDK-u do sygnalizacji świetlnej do skrzyżowania jest potrzebny próg zwalniający, ponieważ są dzieci , które wracają ze szkoły podstawowej nr 5 i z przedszkola nr 2. A także po powrocie ze szkół bawią się na swoich posesjach i często wypadają piłki na ulicę."
- Remont z wymianą nawierzchni asfaltowej ulicy Wołyńskiej od skrzyżowania z Al. Piłsudskiego do Szkoły Podstawowej nr 1 (osiedlowy - 175 000 zł) - droga od dłuższego już czasu jest w bardzo złym stanie technicznym. Posiada liczne pęknięcia oraz ubytki. W niektórych miejscach nawierzchnia asfaltowa jest mocno wypłukana, co stanowi dla mieszkańców dyskomfort i zagraża bezpieczeństwu.
- Rozbudowa i doposażenie istniejącego placu zabaw przy ul. Makowej w Chełmie (osiedlowy - 175 000 zł) - doposażenie placu zabaw zasadne jest z uwagi na bardzo duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Planuje się rozbudowę placu zabaw o następujące elementy: piramida z liny zbrojonej wysokości 3,5 m, karuzela tarczowa z siedziskiem, huśtawka podwójna łańcuchowa, zestaw sprawnościowy tzw. street workout, ławki, stojak na rowery.
- Sport bez barier (ogólnomiejski - 6 000 zł) - zadanie ma na celu zorganizowanie zawodów sportowych, dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością znaczną. W trakcie zawodów uczestnicy będą brali udział w różnych konkurencjach dostosowanych do ich niepełnosprawności.
- Remont chodnika przy Przychodni Miejskiej nr 1, ulica Wołyńska (osiedlowy - 175 000 zł) - remont chodnika wzdłuż Przychodni Miejskiej nr 1, który ułatwi poruszanie się mieszkańcom zarówno zdrowym, jaki tym na wózkach inwalidzkich. Chodnik jest w fatalnym stanie - posiada liczne nierówności, ubytki, różnice poziomów i niejednolite powierzchnie. Wyboje i zapadnięcia utrudniają dojazd wózkiem inwalidzkim, czy dziecięcym do przychodni.
- Ogród sensomotoryczny dla najmłodszego chełmianina (zielony budżet - 183 000 zł) - ogród sensomotoryczny jest pomysłem przystosowania terenu Przedszkola Miejskiego nr 6 w Chełmie, który będzie służył nie tylko do odpoczynku na łonie natury oraz zaspokajania potrzeby ruchu dzieciom, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Ogród sensomotoryczny ma być zaprojektowany tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływał na wszystkie nasze zmysły.
- Montaż zielonego pylonu przystankowego przy przystanku Lubelska/Urząd Miasta 01 (zielony budżet - 30 000 zł) - montaż zielonego słupa/pylonu przystankowego.
- Rampa Zjazdowa Plac Gdański (osiedlowy - 16 500 zł) - ten projekt ma na celu zapewnienie dostępności i bezpieczeństwa dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami i osób starszych, które chcą korzystać z tego popularnego miejsca. Podjazd umożliwi łatwe pokonywanie schodów, eliminując ryzyko upadków i kontuzji.
- Tablica Upamiętniająca Ida Heandel (osiedlowy - 31 000 zł) - postawienie tablicy informacyjnej o światowej sławy chełmiance Idze Heandel, zawierającej jej skrócony życiorys. Tablica ma być uzupełnieniem pomnika skrzypaczki.
- Interaktywna Tablica Informacji Turystycznej (osiedlowy - 48 000 zł) - ustawienie multimedialnej, dotykowej tablicy informacyjnej dla mieszkańców i turystów, zawierające trasy, listę i informacje o najciekawszych zabytkach i miejscach naszego miasta. Tablica będzie umieszczona w niedalekiej odległości i podłączona do planowanej skrzynki elektrycznej.
- Remont Placu Zabaw między ul. Czarnieckiego a Młodowskiej (osiedlowy - 159 200 zł) - stworzenie dzieciom bezpiecznego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki pozyskanym środkom powstanie niezwykły plac zabaw, który wprawi w zachwyt każde dziecko i pozwoli na fantastyczną zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci będą mogły aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
- Projekt i wydanie przewodnika po trasach rowerowych Chełma i okolic (ogólnomiejski - 55 000 zł) - wydanie i opracowanie przewodnika rowerowego w formie papierowej o trasach rowerowych Chełma i okolic.
- Remont chodnika na ul. Obłońskiej (osiedlowy - 120 000 zł) - projekt zakłada remont chodnika na odcinku ok.120m (od Ronda Honorowych Dawców Krwi do skrzyżowania z ul. Mickiewicza, strona południowa). Jest to ostatni fragment tego ciągu pieszego zbudowany ze starych płyt chodnikowych, który nie doczekał się dotąd remontu. Nierówna nawierzchnia stanowi utrudnienie dla pieszych, a obniżony w stosunku do jezdni poziom sprzyja zbieraniu się wód opadowych.
- Remont chodników wzdłuż ul. Jana Kazimierza (osiedlowy - 140 000 zł) - remont zniszczonych chodników wzdłuż ul. Jana Kazimierza, na odcinku od ul. Katedralnej do ul. Granicznej (po obu stronach). Obecna ich nawierzchnia, złożona z płyt chodnikowych, pełna jest ubytków i nierówności, co stanowi problem w bezpiecznym i komfortowym przemieszczaniu się pieszych.
- Stoły do gry w szachy (osiedlowy - 25 000 zł) - Stoły do gry w szachy na osiedlu Rejowiecka.
- Remont chodnika przy ulicy Cementowej (osiedlowy - 174 725,30 zł) - od nr Cementowa 1 do Cementowa 3, od nr Cementowa 9 do Cementowa 21, od nr Cementowa 25 do Cementowa 37, od nr Cementowa 22 do Cementowa 12, od nr Cementowa 2 do Cementowa 6, od nr Cementowa 12 do Cementowa 8.
- Kompleksowa rewitalizacja skweru u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i Adama Mickiewicza (zielony budżet - 222 000 zł) - projekt przewiduje montaż podestów drewnianych (drewno tekowe) z licowanych z poziomem chodnika, ławek, stołów oraz nasadzenie nowych roślin (bylin i krzewów) w donicach i gruncie.Oba parklety połączone wiatą wypoczynkową (pergolą) nad chodnikiem wyposażoną w ławki parkowe i wzdłuż chodnika vis a vis ławek przewidywane jest nasadzenie krzewów.
- Poprawa bezpieczeństwa ruchu i infrastruktury drogowej, poprzez wymianę (remont) nawierzchni jezdni ul. Wołyńskiej (osiedlowy - 174 300 zł) - poprawa infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa w ruchu ul. Wołyńskiej, od skrzyżowania z ul. Przemysłową, do budynku przy ul. Wołyńskiej nr 67, poprzez wymianę nawierzchni drogowej.
- Ogrodzenie oraz monitoring boisk przy Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie (osiedlowy - 175 000 zł) - ogrodzenie oraz monitoring boisk przy Szkole Podstawowej nr 6. Boiska mieszczą się w centrum osiedla XXX-lecia w pobliżu parku miejskiego. Projekt wynika z potrzeby poprawy warunków upowszechniania wśród uczniów i mieszkańców Chełma zdrowego stylu życia, podniesienia sprawności fizycznej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz profilaktykę otyłości.
- Zakup i montaż stojących zamkniętych tablic/gablot ogłoszeniowych na terenie działania Rady Osiedla "Słoneczne" (osiedlowy - 71 000 zł) - zakup i montaż zamkniętych tablic/gablot informacyjnych na terenie Osiedla "Słoneczne", które są niezbędne celem właściwej komunikacji pomiędzy Radą Osiedla, a mieszkańcami jak również pomiędzy Miastem Chełm, a mieszkańcami.
- Budowa wiaty parkowej/altany przy ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki Uherki wraz z konserwacją istniejącej infrastruktury towarzyszącej (ogólnomiejski - 499 960 zł) - celem projektu jest podniesienie estetyki i atrakcyjności ścieżki rowerowej poprzez remont renowację infrastruktury towarzyszącej, zakup, dostawę i montaż drewnianej wiaty/altany ogrodowej oraz zakup wraz z dostawą i zamontowaniem zestawu wspinaczkowego ze zjeżdżalnią, trapem linowym, z drabinką wejściową dwustopniową oraz rurą strażacką dla dzieci.
- Aktywność- radość- zdrowie (osiedlowy - 35 009,90 zł) - doposażenie miejsca aktywności ruchowej dla dzieci, na tyle w atrakcyjny sposób, by każdego dnia przedszkolaki mogły podejmować odpowiednią dla zdrowia dawkę ruchu. Kształtowanie sprawności ruchowej jest podstawą harmonijnego rozwoju dziecka już od najmłodszego szczebla edukacji.
- Remont wjazdu do zatoki odbioru odpadów komunalnych przy ul. Granicznej 4 (osiedlowy - 10 000 zł) - zaproponowany projekt skupia się na przeprowadzeniu remontu wjazdu do zatoki odbioru odpadów komunalnych przy ulicy Granicznej. Celem jest poprawa infrastruktury tego obszaru, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Poprzez odnowienie chodnika o powierzchni 3m2 oraz naprawę wjazdu o powierzchni około 10m2, mieszkańcy będą mogli korzystać z zatoki w sposób wygodny i bezpieczny.
Do 22 sierpnia zostanie ogłoszona lista projektów poddanych pod głosowanie, które odbywać się będzie w dniach 4-8 września. Magistrat ostateczne wyniki ma ogłosić do 18 września.
Napisz komentarz
Komentarze